| XbrObaCK a întrebat:

Deci, am 2 placute de ram si amndoua sunt MICRON.
Unu de 4 gb si celalalt de 2 si au 1600mhz.
Vreau sa il schimb pe ala cu 2 cu unu de 8 gb fury Hyperx de 1866.
Intrebarea este daca merge placuta pe pc.ul meu.

Placa de baza: FM2A88M-HD+
Procesor: AMD A10 7700K Kaveri
Placa video: GTX 960 STRIX

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Vor merge dar nu vor mai lucra in dual channel. Cel mai bine ia-ti 2 module ram identice brand/frecventa. Vinde-le pe celelalte si ia-ti kit daca vrei neaparat upgrade ram, altfel NU-TI recomand asemenea combinatii intre module.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, se poate! Suporta 16 Gb pe slot pana la 1866 Mhz.

Bula
| Bula a răspuns:

Cauta cartea placii de baza, acolo gasesti caracteristicile si compatibilitatile.

| XbrObaCK explică (pentru Bula):

Da, am vazut, zice ca merge doar ca voiam sa stiu daca merge daca ai una de 1600 si una de 1866

| nicu991 a răspuns (pentru XbrObaCK):

Vor merge dar nu vor mai lucra in dual channel. Cel mai bine ia-ti 2 module ram identice brand/frecventa. Vinde-le pe celelalte si ia-ti kit daca vrei neaparat upgrade ram, altfel NU-TI recomand asemenea combinatii intre module.

| CPAElites a răspuns:

Da merge...Nu merita sa investesti in platforma aia!
Strange bani si treci pe platforma 1151 cu ram ddr4.