| Ycu a întrebat:

Deci am o problema cu internetul care tot persista de ceva timp, am tot crezut ca o sa se rezolve, dar pana am ajuns sa cred ca e de la mine, toata chestia mi se pare ciudata.
Povestea incepe anul trecut in urma acelei ierni crancene, e cand a dat zapada aia mare nu mi-a picat netul, insa mi s-a micsorat brusc viteza la internet. Am abonament la RCS&RDS de aproximativ 5-6 ani, de pe vremea in care era modem si lasam calcaulatorul aprins toata noaptea sa imi iau si eu fifa 2007 cu 10/15 kb :) (ce vremuri urate, si eu acum ma plang :)) ), pe urma dupa cativa ani am trecut pe fibra, in sfarsit pana mi-au bagat fibra si netul a mers brici circa 3 ani de zile fara nici o problema download pe speedtest care ajungea la 90 mbps si nu stiu daca imi picase o data in 3 ani de zile. Acum un an a inceput "tragedia" de la acea iarna, imi scazuse viteza timp de o saptamana la sub 3-4 mbps, coincidenta sau nu cu 2 luni inainte am descoperit routeru sa am internet in toata casa. Atunci le-am dat telefon, au venit, si culmea in dimineata in care s-au prezentat a revenit problema si viteza era normala(na cu router pe la 50mbps, nici nu e nevoie de mai mult), a plecat nenea, si seara iar a revenit aceasta viteaza bestiala, am asteptat dimineata iar era ok viteza, si i-am mai sunat pe cei de la RDS si au zis ca daca viteza nu este sub 5 mbps este in grafic si ca nu este problema lor, cu toate ca eu am abonament de 100mbps dar acea viteza este cica variabila. Problema unele seri mai dispare pe urma peste o saptamana iar apare, am incercat si cu router fara router si este aceeasi chestie, viteza la ora aceasta este urmatoarea (fara router) http://www.speedtest.net/result/2536764977.png. Deci este stresant deja, si nu stiu daca este de la mine problema sau este o smecherie de la ei. Vreau raspunsuri pertinente nu pareri ca am primit destule. Multumesc.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce scrie in abonament si anume 100mbps este banda maxima admisa, nu iti garanteaza nimeni ca daca scrie in abonament 100mbps asta va fi viteza constanta.

acea viteza cu care downloadezi tu depinde de cat de incarcata e reteaua, de serverul de unde downloadezi etc

in concluzie daca infrastructura permite 100mbps nu inseamna ca este si viteza garantata

| Ycu explică (pentru suntserios):

Dar totusi 200 ping? Am si alti prieteni acelasi abonament ca mine si seara au 90 mbps straight face. Si pana acum nu am avut probleme acum de un an in coace s-a schimbat.