| Killer200 a întrebat:

Deci. Vreau sa iau un router wireless ca sa ma conectez la net si de pe PC si de pe tableta. Deci eu cred ca asa merge cu routeru', il bag in priza, bag cablu' de net in el, il configurez si gata. Dar am citit undeva ca am nevoie de nu stiu ce modem *nu modem stick de net*.

Deci, cum e treaba cu routeru'? :D

* vreau routeru' asta, daca va ajuta http://www.emag.ro/router-wireless-n-tp-link-tl-wr740n/p d/EN772BBBM/ *

4 răspunsuri:
| IoNuTz96 a răspuns:

Sal. Deci fi atent: tu nu ai inteles cum sta treaba cu router-urile wireless. Din moment ce cumperi un router wireless acesta are in spate si iesiri de tipul Local Area Connection pe langa wireless, adica sunt niste mufe in care conectezi un cablu si acel cablu il conectezi la PC iar cablul o sa iti vina in pachet cu routerul. Nu iti trebuie nici un stick wireles. Stick-ul wireless este atunci cand vrei sa prinzi net prin wireles. Din moment ce modemul are iesiri de timpul Local Area nu vad la ce iti trebuie sitck. Deci acest router care de fapt e modem, este ceva 2 in 1 adica are pe langa local area conection are si antene pentru wifi. Sper ca m-ai inteles. Bafta

| Garsonfane1979 a răspuns:

Doamne feri. nu ai nevoie de nici un stick de aia se numeste Wifi. Tableta/laptopul are din constructie in ea un aparat de captare wifi. Doar router, bagat la net si configurat iar routerul care l-ai ales este foarte bun http://bit.ly/15RFbaR

| Killer200 explică (pentru Garsonfane1979):

Am zis acolo nu modem stick de net! Am vazut in America ca se foloseste un anumit modem. Pa

| vatco a răspuns:

Cu un router poti sa conectezi orice device ce are placa de retea Ethernet(prin cablu) sau placa de retea Wireless.Atat timp cat ai o conexiune la internet(prin RDS UPC Romtelecom) nu mai ai nevoie de nici un stick.De stick wireless ai nevoie doar daca vrei sa conectezi calculatorul prin wireless adica fara fir( in mod normal nu are placa de retea wireless) insa il poti conecta prin cablu.sau daca ai o tableta veche antica care nu are adaptor wireless(nu cred ca exista vreun model sa nu aiba dar nu stiu ce ai). daca mai ai intrebari spune-mi si te voi ajuta