| Zigfred_Constantin_Ianko_1990 a întrebat:

Am o foarte mare problema cu PC meu...
Placa video este urmatoarea Placa video Sapphire Radeon HD7850 Dual-X 2GB DDR5 256-bit [ 11200-07-20G ] montata pe un Asrock 970 Extreme 4 cu 8Gb ram corsair Vengence la 1600Mhz cu un procesor FX6100 un hdd de 500 gb Sursa Segotep Raynor Power 650W [ RP650 ].
Buba este ca brusc a incetat sa functioneze sistemul cu componentele cumparate, adica in moment in care placa video este montata placa de baza da eroarea 99 cand o scot si pun alta placa functioneaza perfect.
Ce este curios este ca daca pun placa mea pe alt pc functioneaza perfect deci placa video nu are nici o problema.
Daca placa video= 0 probleme Placa de baza =0 probleme de ce Totu asamblat = 1 problema adica nu functioneaza...
Am prieteni programatori depanatori si nu au reusit sa dea de cap. uni ziceau ca e de la sursa nu are putere ( sa verificat sursa e perfecta) alti credeau ca s-a ars procesorul si asa am schimbat cu o alta placa video. alti ziceau ca da eroare ramul. am scos ram si am pus altele... alti ziceau ca e de la bios am schimbat 3-4 versiuni de bios.
Cine poate sa ma ja ajute sa ma sfatuiasca cumva pentru ca daca duc la garantie produsele nu o sa le primeasca pentru ca ele functioneaza. culmea e ca au incetat sa functioneze impreuna.
A am uitat sa zic am schimbat pe toate sloturile PCIE degeaba. nu vrea... Zici ca au divortat si nu s-au inteles la partaj... va rog o parere daca se poate multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vezi ca e dubioasa placa de baza!
Eu de acolo zic ca e marea problema.

| Zigfred_Constantin_Ianko_1990 explică (pentru sltlp):

Oare? nu de alta dar functioneaza iar daca o duc la un service os a zica si ei acelai lucru ca functioneaza... eu am garantia pe fiecare component. insa buba e ca ele merg separat..problema e ca nu o mai iau impreuna... adica s-a certat placa de baza cu placa video si nu cred ca e de la porn.

| sltlp a răspuns (pentru Zigfred_Constantin_Ianko_1990):

Din experienta asa e. Eu sunt 75% sigur ca e placa de baza.

| kristianelektrik a răspuns:

Duo la un Service specializat in acest domeniu

| Mihaela257Yubitza a răspuns:

Cred ca trebuie sa o duci la reparat!

| Rafaeloa2014 a răspuns:

Duo la service

| XD_Cristy_1999 a răspuns:

Daca iti da eroarea 99... cauta ce face eroarea 99 pe un asrock, eu nu stiu, am un gigabyte, care da erori prin beep-uri.

| Roakashi a răspuns:

Daca ai placa video incorporata scoate placa video si instaleaza windosu din nou. Este vorba de un driver care nu mai vrea sa functioneze. Inainte de instalare daca ai pc-ul in garantie pe piese scoate pastila de bios dai drumu pc-ului il inchizi pui pastila si abia dupa asta instalezi windosu fara placa video decat cu onboard.

Eu asa am reusit sa fac sa functioneze un calculator cu aceeasi eroare. Daca nu merge asa ori schimbi placa video ori duci tot pc-ul de unde l-ai luat sa til faca ei sa mearga dupa ce spui problema pe intelesu lor.