| leiciu a întrebat:

Doresc sa-mi cumpar o placa video 512MB DDR5 (nu stiu marca, mi se pare ca are 256-bits)si sa inlocuiesc placa mea video actuala AMD Radeon HD 6450 1GB DRR3 64-bits.Intrebarea mea este:care dintre cele 2 placi este mai buna pentru casual gaming(LOL, CS:GO etc.)pe o rezolutie de 1980x1080?

3 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Nu mi se pare o idee bune sa cumperi o placa video a carui model nu o stii. Si nu te ghida doar dupa biti sau cati gb are. Cel mai bine e sa afli modelul si sa cauti benchmarkuri, ca sa vezi diferenta reala dintre ele.

| RaduTN a răspuns:

Placa DDR5 cu 256-bit este mult peste Radeon-un acela.

| CinevaNou a răspuns (pentru RaduTN):

Cum poti sa fii atat de sigur fara sa cunosti modelul? Geforce 9600gt ddr5 256bit 512mb, de exemplu, e mai slaba ca radeon-ul care il are acum.