| Vladut2000L a întrebat:

Este normal sa fie asa de cald procesorul fiind AMD?
https://postimg.org/image/cbly54wfr/

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Temperatura normala pentru un procesor AMD este SUB 60 grade, la cele Intel e sub 45 grade.
Daca temperatura se ridica, atunci intra in functiune - intr-o masura - auto-reglarea, prin care se scade viteza si performanta, adica puterea consumata si disipata.
Insa, peste o valoare de 85-90 grade procesorul se poate arde (de multe ori si placa de baza)!
Mai ales pe timpul caldurilor ridicate de vara, daca fluxul de aer este insuficient prin cooler, atunci se ridica drastic temperatura (temperatura procesorului = temperatura ambientala din carcasa + temperatura disipata de procesor).
Pasii care trebuie parcursi:
1. Curatirea de praf a coolerului (inclusiv intre lamele radiatorului)
2. Montarea unui ventilator suplimentar pe carcasa, sau deschiderea capacului lateral (daca nu e in garantie).
ATENTIE!
La (1) se intampla sa fie necesara demontarea completa a coolerului de pe procesor, care necesita obligatoriu si schimbarea pastei siliconice. Nu recomand aceasta operatiune pentru cei fara experienta, fiindca pot ramane fara calculator in caz de montare gresita!

| Vladut2000L explică (pentru Bula):

Nu inteleg de ce scrie 95 de grade dupa 56 de grade si dupa 97?
imi puteti explica?

| bogdan324 a răspuns:

Fiind un AMD da, ia-ti cooler calumea daca vrei sa nu ai probleme cu temperatura

| Sellak a răspuns:

Nu e chiar OK, eu am AMD si nu-mi trece de 50-55 de grade. Iti recomand sa cureti cooler-ul daca e plin de praf, sau sa-ti iei altul mai bunicel. Si schimba pasta termica.