| Tarabostes a întrebat:

Exista mai multe tipuri de placi baza? Acica unele pe care poti adauga o placa de sunet dedicata, de exemplu, si pe altele nu? Fac comparatie intre noul meu PC cu vechiul si am vazut ca la cel vechi puteam pune placi in acele sloturi dar la noul PC placa e mai scurta, oricum nu are sloturi se pun alte placi, cred. Cum sa imi pun o placa de sunet la PC-ul nou?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista o groaza de tipuri de placi de baza. Unele cu placi integrate, altele cu sloturi pentru placi dedicate

| Rockat a răspuns:

Noile placi de baza, au placa de sunet si placa de retea incorporata, unele au chiar si placa video. Uita-te la placa de baza sa vezi daca nu are vreun port Jack 3, 55mm de obicei cu verde si unul cu portocaliu. Dar sunt 99% sanse sa o aiba integrata.

| Tarabostes explică (pentru Rockat):

Are o placa de sunet prea slaba pentru sistemul meu de boxe 7.1 si o placa video buna, dar ma refer la faptul ca pcul vechi avea placa lui de sunet dar pe langa am putut sa ii pun una mai buna. Acela avea porturi unde puteam pune memorii si altele.

| Rockat a răspuns (pentru Tarabostes):

Da, pentru ca avea slot. Daca nu are slot, nu mai ai ce face, ramai asa.