| Neata_Marius_1994 a întrebat:

Se mai pot adauga sloturi in plus pe o placa de baza care are doar 2 sloturi?

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Banuiesc ca este vorb de ram, sunt ceva placi extensii insa trebuiesc comandate pe net.

10 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Mai bine incearca sa maresti pur si simplu capacitatea memoriei pe bucata, ai sdram sau ddram nu conteaza, le poti inlocui cu 2x1Gb sau 2x512Mb.
Daca sistemul este deaja vechi, Nu cred ca se merita a investi in asa ceva, chiar daca are ceva performante(chiar scrie-mi despre el) si te multumeste pe moment.Bafta

| Neata_Marius_1994 explică (pentru traveler):

Total size of hard disk(s) 233 GB
Disk partition (Chappy 68 GB Free (101 GB Total)
Disk partition (Dhappy 44 GB Free (132 GB Total)
Media drive (Ehappy CD/DVD
Media drive (Fhappy CD/DVD
Media drive (Ghappy CD/DVD
Media drive (Hhappy CD/DVD

Graphics
--------------------------------------------------------------------------------

Display adapter type NVIDIA GeForce FX 5950 Ultra
Total available graphics memory 511 MB
Dedicated graphics memory 256 MB
Dedicated system memory 0 MB
Shared system memory 255 MB
Display adapter driver version 9.6.8.5
Primary monitor resolution 1280x1024
DirectX version DirectX 9.0 or better

Network
--------------------------------------------------------------------------------

Network Adapter

cam astea sunt configuratiile mele

| alexmircescu13 a răspuns:

Despre ce sloturi este vorba? PCI, RAM, AGP, precizeaza!

| Neata_Marius_1994 explică:

Pentru ram, si daca puteti da mai multe detalii cum pot sa fac rost de asa ceva va multumesc!

| Neata_Marius_1994 explică:

Total size of hard disk(s) 233 GB
Disk partition (Chappy 68 GB Free (101 GB Total)
Disk partition (Dhappy 44 GB Free (132 GB Total)
Media drive (Ehappy CD/DVD
Media drive (Fhappy CD/DVD
Media drive (Ghappy CD/DVD
Media drive (Hhappy CD/DVD

Graphics
--------------------------------------------------------------------------------

Display adapter type NVIDIA GeForce FX 5950 Ultra
Total available graphics memory 511 MB
Dedicated graphics memory 256 MB
Dedicated system memory 0 MB
Shared system memory 255 MB
Display adapter driver version 9.6.8.5
Primary monitor resolution 1280x1024
DirectX version DirectX 9.0 or better

Network
--------------------------------------------------------------------------------

Network Adapter

cam astea sunt configuratiile mele

| Neata_Marius_1994 explică:

Sloturile pentru rami sunt ddr1

| traveler a răspuns (pentru Neata_Marius_1994):

Mariuse,problema ta cea mai mare poate deveni cea mai mica DACA ai slot AGP in comp, si acolo introduci o placa video ce va lasa libera memoria ram pentru ca compul tau acum o imparte fortat in 2 adica: 1- (256m) pentru sistem adica xp ului si restul placii video,placa video este mai putin importanta decat procesorul el are nevoie vitala de ram ca sa depoziteze informatia in curs de executare, si de aceia la jocuri se inteapa, fa chestia asta si va fi ceva mai binisor pentru tine, insa nu spui ce procesor ai, oricum ramul tau asa acum este la limita de avarie sa zic asa pentru sistem ca sa zburde si sa aiba randament are nevoie el singur macar de 512, si tot este putin ideal incepe de la 1 Gb in sus si cu placa video separata.Repet ai sau nu ai agp in placa ta de baza poti verifica tu, insa din moment ce ai ddram imposibil sa nu ai agp.Si o placa video de 256-512 Mb ar fi buna decat cum este acum.Cauta la second hend este intre 25-35 lei (de 512 mb).
Fa chesta asta si vei observa diferenta la jocuri, la viteza etc.
Succes

| Neata_Marius_1994 explică:

Mai explicit am 1 gb ram ddr1 procesor Intel(R)pentium(R) 4 cpu 3.06 ghz, 3060mgh, 1 core(s)2 logical processor(s) placa video nVIDIA 5950 ultra 256 placa de baza msi pm8m3-v si un hdd 250 gb sistemul de operare este windows 7 32 bit si specific ca am 2 placute de rami de 512 si de aceea asi dori sa mai adaug niste rami pentru ca mai am 2 placute de 512 si nu am ce face cu ele si am auzit ca sunt ceva placi din astea de extensii si as vrea sa cumpathappy

| Neata_Marius_1994 explică:

Da interfata la placa video este agp si am deja placa video externa de 256

| uzzi23 a răspuns:

Nu se poate