| anonim_4396 a întrebat:

Fratilor,ce-are?:)) Ma dispera, am incercat cu 3 tastaturi, toate bune...nu merge.RAMii sunt buni sigur, ii citeste, acolo aveam doar o placuta de 64MB PC133 (SDRAM), si am mai pus una de 128MB, le citeste pe amandoua.De la bios cred ca e ceva da' nu-mi dau seama ce, si nici sa dau Del, F1 sau F2 acolo nu pot, ca nu merge tastatura.Si culmea...cand dau pe Power (la unitate) porneste,se aprind beculetele la tastatura,mai astept cateva secunde,se aprind iar,si dupa trebuie' sa apas pe o tasta ca sa se trimita semnal la monitor,altfel nu se aprinde, deci de ce-mi mai spune acolo "Keyboard Error" daca merge?:| Astept raspunsuri (bune), multumesc!:D http://i.imgur.com/RP8Wdtt.jpg

Răspuns Câştigător
| AdrenalinTm a răspuns:

Intrebarea ta era in legutura cu tastatura, CMOS Checksum Bad ori ai facut un update de bios si nu l-ai pus corect ori ai facut ceva setari din bios nasoale dupa ce iti merge tastura Intrii in bios F2 daca ai Bios AMI sau Delete daca ai Bios AWARD. Si cauti Load Setup Default/Load Optimised Default. Dai Save and Exit si vezi daca iti mai apare eroarea. Unele programe de update de bios au si o optiune inclusa in care iti poate reseta bios-ul dupa update si probabil asta s-a intamplat si la tine. Spor la treaba.
si CMOS Display Type Wrong are legatura cu rami o parte din ei nu mai functioneaza sau ai 2 placute de rami incompatibile, scoate bateria si deconecteazal de la priza 10-15 minute lasa-l asa si incearca din nou

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Adica intrebi de ce nu iti merg tastele ori care e intrebarea? daca nu merg inseamna ca mufa de la calculatorul tau e defecta, schimba la alta mufa si daca tot nu merge atunci e dusa placa de baza. Daca RAM nu-s buni nu se aprinde deloc calculatorul. Daca se aprinde si nu vede tastele aia e ori de la mufa ori placa e dusa.In biso nu ai cum intra fara taste si nu vad in bios sa existe vreo setare care sa inactiveze tastele.Deci tastele nu merg, poate merge o singura tasta, prin aia se mai transmite semnal, dar asta in placa de baza.Deci din poza ta se pare ca placa e dusa, numai erori ai acolo.Asta cum am spus daca nu cumva ai mufa de pe placa de baza defecta, rupta stiu si eu.

| CannabisFan a răspuns (pentru relian):

Deci habar n-am, ti-am zis...se aprind beculetele la tastatura de 2 ori, si dupa apas orice tasta, porneste unitatea "la propriu" si trimite si semnal la monitor, altfel nu!laughing Si astept sa citeasca RAMii, apoi imi apar erorile alea 3, "CMOS checksum bad","CMOS Display Type Wrong" si "Keyboard Error", si nu mai pot sa dau nici F1 sau F2 dupa, ca nu mai merge, apas pe Power la unitate si se opreste unitatea, aia e tot!laughing Aaaa...si imi tiuie speaker-ul inainte sa apara erorile, 2 bip-uri unul dupa altul si inca un bip dupa vreo 2-3 secunde.happy

| K0sti a răspuns:

64MB PC133 (SDRAM)? Asta e ramas de pe timpul razboiului pe aici? Ma mir ca mai porneste! Bateria de la placa de baza ai masurat-o si tu?

| CannabisFan a răspuns (pentru K0sti):

Bateria cred ca merge... daca o scot imi mai apare o eroare acolo!laughing Daca o bag nu-mi apare eroarea aia, imi apar doar alea 3 pe care le vezi pe imaginea din link. Si tastatura e pe PS, toate 3 sunt pe PS...da' oricum, imi apar alte erori, in afara de aia cu tastatura!straight face

| AdrenalinTm a răspuns:

Daca rami nu erau buni tiuia in contiu si nu se aprindea nimic, tastatura e pe usb sau ps? banuiesc ca e ps e mov sau albastra nu? daca e sa fie aia ai deranjat mufa de pe placa de baza sau chiar placa de baza incearca ceva de genu
http://www.bespecial.ro/......SB0011.jpg

http://www.okazii.ro/......a173771339

si daca e pe usb tastaturi mai vechii pe unele pc nu merg sau pc noi pe pc vechii
si ai nevoie de una din asta
http://www.okazii.ro/cautare/adaptor+usb+pci.html
acuma depinde ce pci suporta placa ta de baza

| CannabisFan a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Man,pe PS2 sunt toate 3... o sa incerc si cu una pe USB, daca gasesc!laughing Da' lasa tu astea, mai am 2 erori acolo, nu stiu ce reprezinta fiecare,"CMOS Checksum Bad" si "CMOS Display Type Wrong"...ce-i cu ele?laughing

| CannabisFan a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Am incercat cu 3 tastaturi, toate pe PS 2... poate nu e bun portu' PS 2, da-mi vine greu a crede!laughing O sa incerc cu una pe USB daca fac rost! Si daca am scos bateria de la Bios nu revine la setarile din fabrica? Eu asa stiam!laughing

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CannabisFan):

Da da trebuie sa il scoti si din priza ca sa se intample asta si bateria si deconectezi si sursa si il lasi 5-10 minute si incerci iar

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CannabisFan):

Intrebarea ta era in legutura cu tastatura, CMOS Checksum Bad ori ai facut un update de bios si nu l-ai pus corect ori ai facut ceva setari din bios nasoale dupa ce iti merge tastura Intrii in bios F2 daca ai Bios AMI sau Delete daca ai Bios AWARD. Si cauti Load Setup Default/Load Optimised Default. Dai Save and Exit si vezi daca iti mai apare eroarea. Unele programe de update de bios au si o optiune inclusa in care iti poate reseta bios-ul dupa update si probabil asta s-a intamplat si la tine. Spor la treaba.
si CMOS Display Type Wrong are legatura cu rami o parte din ei nu mai functioneaza sau ai 2 placute de rami incompatibile, scoate bateria si deconecteazal de la priza 10-15 minute lasa-l asa si incearca din nou