| iKireS a întrebat:

Astazi mi am luat un PC insa am o problema, nu primeste monitorul semnal, PC-ul se aprinde, ventilatoarele, led-urile, mouse-ul si tastatura merg se aprind toate beculetele la ele, ala pentru DVD merge deci pot sa deschid si sa pun DVD-uri in el insa nu transmite semnal la monitor. de la ce poate sa fie?

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Are instalat uindăuzul?

| iKireS explică (pentru sierra1):

Pe site-ul de unde l-am luat scria ca are windows 10 home pus

| sierra1 a răspuns (pentru iKireS):

L-ai luat online, l-a adus curierul?

| iKireS explică (pentru sierra1):

Da

| sierra1 a răspuns (pentru iKireS):

Nașpa, l-o fi trântit ca pe cartofi! Reinstalare!

| iKireS explică (pentru sierra1):

Cum adica reinstalare?

| sierra1 a răspuns (pentru iKireS):

Windows

| iKireS explică (pentru sierra1):

Nu face contact cu monitorul nu vad nimic zice no signal

| sierra1 a răspuns (pentru iKireS):

Cheamă lângă tine un coleg priceput. Nu merge așa

| iKireS explică (pentru sierra1):

Ok, mersi oricum! Inca astept sugestii, deci PC-ul porneste intr-un fel dar nu bipaie asa ca nu face contact cu minitorul

| dannyel86 a răspuns:

Daca nu ai comandat pc-ul pe bucati, se impunea sa ai semnal pe monitor.
Chiar daca nu aveai Windows preinstalat, pe ecran ar fi aparut un mesaj cum ca acesta lipseste si trebuie sistem de operare.
Ce poti verifica tu: cablurile, sa fie bine si corect conectate la unitate.
Daca unitatea are sigiliu cu garantie, nu o poti desface pentru a umbla la memoria ram (si ea poate cauza o astfel de problema a semnaului pe monitor) - trebuie trimisa in service sau returnata in magazin pentru a primi alt produs.
Daca garantia e pe piese, si numai daca ai cunostinte IT, poti umbla in unitate la memoria ram.
Demontezi placa / placutele si le reinstalezi cu grija la locul lor.
Daca nu te pricepi, e mai bine sa chemi un cunoscator din vecinatate, pentru ca dintr-o problema mica poti crea una mare (si nu e de dorit).
Cel care a transportat-o si a adus-o la tine probabil nu i-a asigurat toate conditiile de livrare corespunzatoare (tu nu ai nicio vina, de aceea ai dreptul sa returnezi pc-ul).

| PainTech a răspuns:

Salut!
Incearca sa folosesti un ecran care stii ca functioneaza si un cablu bun. Daca ai posibilitatea, incearca alt port. Am patit asta de multe ori.

| iKireS explică (pentru PainTech):

Monitorul functioneaza, problema e ca nu bipaie PC-ul si asta incerc sa rezolv acum, monitorul e perfect problema e la PC insa nu stiu ce anume este, cablurile par bagate bine

| PainTech a răspuns (pentru iKireS):

Te referi la primul "beep" atunci cand pornesti PC-ul? Acela poate fi dezactivat din BIOS.

Problema este atunci cand PC-ul bipaie de mai multe ori...

| iKireS explică (pentru PainTech):

Da ala, la mine nu se aude nici un beep ci fanurile care se invart

| PainTech a răspuns (pentru iKireS):

As suspecta cablurile puse incorect pe placa de baza.
Imi poti spune ce PC ai cumparat pentru a te ajuta mai eficient cu problema?

| iKireS explică:

Ramii sunt de culoare diferita si nu par acelasi model. are importanta?

| CASTRAVETE112 a răspuns:

Verifică plăcuțele RAM. Să fie puse bine!