| HuminiucEmilian a întrebat:

Fundita! Ce cantareste mai mult : un litru de apa sau un litru de alcool?
Primul raspuns corect primeste fundita :

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Cantaresc la fel tot 1 litru.
dar ce e mai greu :
un kg de fulgi sau un kg de plumb?

| Elianna a răspuns (pentru zdrangoi):

Greşit! Au aceeaşi capacitate, volum, dar nu si aceeaşi greutate.La intrebarea ta este valabil ce ai spus tu,dar la substantele care se masoară în litrii, adică fluide grele, depinde de densitatea fiecaruia. Daca într-o sticlă de 1 l pui mercur,care este lichid,metal şi foarte greu şi în alta identică pui apă, ambele pline ochi, cea cu mercur va atarna mult mai greu.La întrebarea de mai sus, nu sţiu care este mai greu, dar în mod sigur nu sunt egale.Trebuiesc făcute niste calcule. Eu zic să faci o experienţă acasă si să te convingi (nu cu mercur desigur, că este toxic şi sper să nu ai)!

| zdrangoi a răspuns (pentru Elianna):

Corect,m-am pacalit.
e vorba de densitate.
ok!

| selef a răspuns (pentru zdrangoi):

Raspuns gresit nu meritai funda.

| zdrangoi a răspuns (pentru selef):

Stiu,am recunoscut.

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai dat funda pentru un răspuns incorect.
Alcoolul are densitatea mai mică decât apa, deci un litru de alcool este mai ușor decât un litru de apă.

| iEmonel a răspuns:

1 litru de apa cantareste mai mult ca 1 litru de alcool. Toti si nici unu cu un raspuns inteligent. -_-''
Google-iti la densitati dragii mei.

| selef a răspuns:

Esti un mincinos ai scris "Primul raspuns corect primeste fundita ", raspunsul premiat nu este corect!

Răspuns utilizator avertizat
| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Zdragoi,e aceeasi cantitate!

| HuminiucEmilian explică:

laughing prea simplu laughing

| Elianna a răspuns (pentru HuminiucEmilian):

Nu este simpu de loc. Acest lucru este tratat in facultate de un curs special numit "mecanica fluidelor"!

| PikySs a răspuns:

Stii. sunt egalee rolling on the floor!

| xPerfectGirl a răspuns:

Aman2