| TrololoLM a întrebat:

Hei! ^^ Am o intrebare! Tocmai am facut rost de un motoras de la o masinuta de jucarie! Si am nevoie sa ii atasez o elice micuta!
Motorasul are un fel de roata zimtata de care as putea sa o atasez! Dar nu stiu cum sa fac acea elice? Vreo idee? App... Vreau sa construiesc un avion mic. Celelalte le-am aranjat dar am nevoie de elicea aia! Va rog, e urgent!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Dacă mai ai ceva elici de la fostele avioane atunci îndepărtează rotița ai dințată și prin forță(da nu barosu sau ciocanu) introdu elicea aceea pe axul motorașului, asfel îl vei face să zboare. Dacă nu e mai greuț de realizat că ai nevoie de o bucată de platbandă de 3 mm grosime.3 mm lățime și lungimea trebuie calculata în funcție de greutatea ce va „zbura", 2 fulii(de metal de preferat), o menghină un patent și o masină de găurit metal cu un burghiu de maxim 2-3 mm.
Se stabilește centrul distanței platbenzii, se dă gaură și apoi se îndoaie la unghi(mi se pare 30 de grade, mai bine întreabă decât să nu iese bine că nu mai știu precis) viitoarele pale ce vor propulsa avionul.Atașarea elicei se va face pe axul mororașului după îndepăratrea rotiței dințate și se va introduce prin forță așa: fulie matalică elice și apoi matisate prin strângere cele 2 fulii, astfel se va asigura fixarea elicei.Succes

| TrololoLM explică (pentru DeyCj):

Mdaaa... Prefer varianta 1! smug Daca nu mai posteaza nimeni nimic mai bun ai funda!winking! smug

1 răspuns: