| TrololoLM a întrebat:

Am facut rost de un motoras de la o masinuta, acum incerc sa il conectez la o placuta Arduino Leonardo pe pinul 8 si ground, doar ca nu porneste. thinking

Am testat motorasul cu o baterie, si el merge.

Conectarea e facuta corect (din ce imi dau seama). Inclusiv codul.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cum sa legi frate motorul direct la pin? Tu crezi ca ala asigura curentul necesar sa porneasca motorul? Poate arzi procesorul! Multa minte aveti!

| TrololoLM explică (pentru K0sti):

E de la o masina de jucarie straight face (mica, foarte mica) Porneste pe o baterie de 1, 5V. straight face

| TrololoLM explică (pentru K0sti):

+ca mai am un motoras identic, doar ca nu are o roata de la masinuta, care merge, dar nu pot sa il folosesc pentru ca nu are ambele roti. straight face

M-am uitat peste raspunsurile tale, toate sunt seci, nu ajuta si contin insulte indirecte.

| razvitzi a răspuns:

Ai nevoie de un driver pentru motor!