Întrebare recomandată | xOxOxOcioco a întrebat:

Hei,am o mare problema. Mi s-a blocat obiectivul la aparat. Se deschide doar putin si pozele ies foarte neclare + ca scoate un zgomot ciudat. As putea sa il repar cumva? Daca afla ai mei ca l-am stricat si pe asta am incurcat-o. Help!
Mentionez ca e un Samsung L100. Cam cat m-ar costa sa il repar daca eu nu ii pot face nimic?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Daca mai ai garantie, du-l pe acolo.
Daca nu, poti sa intrebi la un centru de reparatii Samsung.
In al treilea caz, lasa-l o vreme, sa zicem cateva luni pe undeva si apoi plange-te ca nu se mai deschide obiectivul...

Daca iti este teama sa recunosti...

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

L-ai scapat jos.

| ALGator a răspuns:

Acolo unde se vinde poti merge cu chitanta si garantia. Daca nu mai e in garantie tot ei iti spun cine il poate repara. Sa nu coste mai mult de un sfert din pret, cel mult o treime. Nou trebuie sa fi fost pe la 160 dolari.
L100 e un model vechi, de prin 2008. Nu e de mirare ca s-a stricat, si-a trait traiul.
Nu-ti lua tu vina asta, nu-ti pune cenusa in cap. Aparatele se strica pur si simplu. S-a blocat ceva mecanic sau cine stie.
Bafta!

| dghjhfgk a răspuns:

Eu zic sa verifici si bateriile candoare nu are destul curent. Daca mai ai garanție eu iti recomand sa te duci la cei de la Samsung sa-ti schimbe aparatul foto sau sa ti-l repare

| TronHD a răspuns:

Buna il poti duce la un service tear costa cam 50-60 de lei dar n-ai ce face altceva de reparat sinur nu poti scuze

| SayWTF a răspuns:

Pai pentru inceput ar fi bine sa le spui alor tai te vor certa dar nu va fi nimic, Sau daca ai vreo sora sau un frte mai mic da vina pe ei laughing), Ca sal repari iti trebuie minim 100 Lei... Sau daca Aparatul este in garantie du-l La Adresa Specificata pe garantie... Funda?

| MihaelaDart a răspuns:

Avand destule camere digitale, primul fiind un Canon genul tau de aparat si cu aceeasi problema, nici nu m-am mai agitat sa-l duc la service. Dadeam jumatate din pret din aparat, asa ca am stat cateva luni fara si ai mei de Craciun mi-au luat un DSLR Olympus E400 in 2008... acum dupa cativa ani mi s-a stricat, model care nici nu se mai fabrica si cu toate ca service-ul m-a costat 200 euro. Apoi la alta camera digitala pe care o detin pe langa asta tot un DSLR mi s-a stricat obiectivul si asa ca service-ul m-a ajuns 80 euro.
Sincer daca ai o camera de acum 6 ani, nu se merita sa o mai repari. Asta e sensibilitatea obiectivelor oricata grija ai avea de ele. Nu trebuie sa te invinovatesti, ci pur si simplu ea a murit de la sine. Impreuna cu parintii tai puteti sa va orientati catre o alta camera digitala, sunt atatea pe piata la preturi foarte bune.

| SarahSa a răspuns:

Simplu : il trantesti odata bine si gata

| K3nzoRRR a răspuns:

Pai daca mai are garantie il poti repara dar ar costa in jur de 100-200 LEI nu sunt foarte sigur ca ziceai ca s-a blocat obictivul si pozele ies foarte neclar, etc.
Cred ca n-ar fi problema cu pozele neclare poate Displayul este spart un pic sau s-a invechit.

Funda daca te-a ajutat.