| Ruly a întrebat:

Hei! Am o tableta AllView Viva H10 si nu pot sa o folosesc mai deloc din cauza unei probleme a spatiului de stocare.Pe cutie si pe ea scrie 16 GB Flash memory,in meniul >>Setari-Stocare- am o sectiune numita Tableta PC care este bifata(probabil insemnand ca utilizeaza acea memorie)dar mai jos de aceasta sectiune am "Stocare interna"(0, 98 GB,singura memorie pe care o pot folosi si pe care intra toate aplicatiile,dar uneori nu intra nici pe asta spunand ca nu exista spatiu suficient,desi exista)si inca o sectiune "Tableta Pc",din nou(cu un spatiu total de 12, 72 GB). Intrebarea mea este:"Cum folosesc eu astia 12, 72 GB ca nu intra nimic pe ei?"
Mai are cineva tableta ca a mea?
P.S:Am dus-o la garantie si nimic,probabil ca nu stiu eu sa folosesc,sau ei nici macar nu s-au atins de ea, si poate are o problema.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Tableta ta are 3 partitii! o partitie pe care se afla sistemul de operare, ascunsa si read only [ o poti modifica doar cu ajutorul unui PC sau daca faci root tabletei] o partitie primara unde-ti intra tot ce instalezi si o partitie secundara vazuta ca pe un card SD, intra in setari-aplicatii, selecteaza un joc si apasa pa move to sd sau muta pe sd si vei vedea ca se mai elibereaza din spatiu, pe acea partitie de 12 gb se va duce acel SD data de la aplicatiile si jocurile foarte mariwinking muta-ti toate aplicatiile pe SD [adica din partitia de 1 gb catre partita de 12 gb sa o elibereziwinking
Asa a fost gandita, asa au proiectat cei de la gionee partitiile, da, Allview=gionee

| Ruly explică (pentru RB26DETT):

Stiu la ce te referi! Tu spui sa mut aplicatiile in sectiunea aia de 12, 72 Gb ca si cum le-as muta pe un card SD, dar cand imi spune "Apasa muta pe cardul Sd." aceasta optiune de mutare nici macar nu exista, doar daca introduc un card Sd, si nu vreau sa dau bani pe un card deodata ce 12 GB stau degeaba, sper ca m-ai inteles.

| RB26DETT a răspuns (pentru Ruly):

Incearca sa muti alte jocuri, nu toate merg... de exemplu programele gen whatsapp, facebook messenger, facebook astea nu cred ca merg mutate, incearca jocurile, incearca mai multe, nu ai cum sa nu poti muta aplicatiile devreme ce ai inca o partitie imensa! Daca nu se poate atunci le poti trimite e-mail celor de la Allview sau ii suni pentru informatii, gasesti numarul pe pagina de facebook;) https://www.facebook.com/allview/info?tab=page_info
Totusi incearca sa-ti instalezi un joc mare precum asphalt 8, real racing 3 etc... normal ar trebui ca partea mare din joc [sd files] sa se duca pe partitia mare;) Totusi suna-i sau trimite-le e-mail, momentan site-ul lor nu merge asa ca-i poti suna;)

| octav005 a răspuns:

Salut, si eu am o tableta Allview viva h7. si eu am de 8gb memorie flash. dar este impartita in 2 partitii. una de 0. 98gb si una stocare USB DE 5.06, restul pana la 8 il ocupa sistemul de rulare. am introdus si un card de 16gb, dar aplicatiile le poti instala in limita celui 0. 98gb interni. si doar unele aplicatii le poti muta pe restul.

| Ruly explică (pentru octav005):

Pai si ce e de facut? dam firma in judecata sau le aruncam? laughing

| octav005 a răspuns (pentru Ruly):

Nu cred ca este nimic de facut. UNELE aplicatii s-au jocuri nu se pot muta, sunt protejate. probabil asa au fost concepute pe tabletele alview, pe restul nu stiu ca nu am avut alt gen de tableta. instaleaza-ti doar aplicatile de care ai nevoie. Eu am instalat asphalt 8 si s-a mutat in card, nu m-ai stiu daca direct s-au incearca prin aplicatia "app 2 SD Pro" te ajuta sa muti aplicatiile pe card.