| MădăST a întrebat:

Hei people :*
Cine stie vreun program de modificat poza in asa fel incat in spate sa fie mai neclara iar obiectul din fata sa fie clar... Gen cum ies pozele cu aparatul profesional laughingDaca stiti, dati-mi va rog si un site si instrumentul cu care asi putea lucra ( cateva detalii )
Thanks :*
Funda

Răspuns Câştigător
| chitu a răspuns:

Photoshop(se poate downloada trialu', sau Photoshop cs4 portabil, e moca si full), sau Gimp.

si in Gimp: faci un nou layer/strat transparent peste imagine(mai intai o deschizi). apoi te duci la filtre>neclaritate>neclaritate gaussiana(sau alte din alea. joaca-te). iti alegi tu setarile, cat de neclar sa fie si cat nu. apoi, partea care vrei sa ramana clara, iei guma de sters(in bara de instrumente, a 7-a linie) si stergi pe focal(chestia ce vrei sa iasa clara...ma rog.) o sa ramana exact ca in primul layer, totul mai putin background-ul. cel mai bine foloseste un soft brush. vezi tu ce faci, ar trebui sa iasa bine. http://www.gimp.org/

| MădăST explică (pentru chitu):

Poti sa-mi dai un like de unde asi putea descarca prrogramul?

4 răspunsuri:
| Gabonne1982 a răspuns:

Lightroom 3. Dar vezi ca-i cam greoi, dar este profesionalwinking

| Doηηa a răspuns:

Picasa.

| annika a răspuns:

PhotoScape.