| emma12341 a întrebat:

Mi s-a "furat" un id de yahoo acum cateva luni. Stie cineva daca il pot recupera? Daca da, cum? happy
Funda!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ti s-a furat renunta la el.Fa-ti alt cont cu alt id si anunta prietenii ca ai schimbat id-ul.

| KodrutZ a răspuns:

ID-ul de Yahoo NU se fura, doar se ghiceste sau se afla prin intermediul unui keylogger. In ambele cazuri, avem de-a face cu prostia crasa (parola gen numar de telefon, prenume sau altele trivial de usoare), fie cu nestiinta/ignoranta (accesarea de pe calculatoare nesigure). SE POATE recupera, apelind la Yahoo direct sau folosind intrebarea de securitate pentru a recupera parola cu ajutorul adresei de email alternative. Daca nu v-ati setat adresa de mail alternativa, ghinion, e din nou vorba de ignoranta/prostia utilizatorului, nu de cit de "hacker" a fost imbecilul care a luat contul.
P.S. Cazul asta e penal. Daca stii cine ti-a furat contul, poarta o discutie cu el in care sa se dea de gol, inregistreaza-o si ameninta-l cu plingerea penala. Se poate lasa chiar cu inchisoare.

| tenshi261 a răspuns:

Si eu am patit la fel..imi pare rau dar nu mai poti face nimic..doar sa ii anunti pe ceilalti ca sa stie ca nu tu vei trimite msaje cu nu stiu ce continut

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Fa unul nou mai bine.

| TudyCFR a răspuns:

Ii cam imposibil sa ti se fure un id de mess doar daca nu ai un virus in PC sau altceva sau iti stie cineva parola asa ca fa-ti altul.

| emma12341 explică (pentru TudyCFR):

Da... nu mi s-a "furat", doar că nu-mi venea alt termen în minte. happy