| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU (scuze categoria dar e urgent) am uitat parola de la user de la calculator si aveam doar admin.cum as putea sa creez un alt user dar dara sa fiu logat in admin si nu vreau sa instalez alt windows multumesc anticipat ( funda)

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Si daca creezi alt user ce rezolvi daca userul la care ai uitat parola are puteri depline asupra sistemului de operare?!

Mai bine faci asa -> Reseteaza parola de Administrator in Windows, fara a cunoaste vechea parola. Incearca! Intra in meniul Start --> Run, tasteaza CMD si apasa Enter. Apoi scrie comanda "net user USERNAME password", unde username este userul a carui parola doresti sa o schimbi, in cazul tau administrator si password este parola dorita. O sa ti se ceara sa introduci parola de 2 ori. Daca doresti sa o stergi (lasa userul neparolat) da click pe Enter cand iti va spune sa introduci parola.
Daca computerul e inchis si nu poti intra pe el decat cu parola porneste-l, apasa F8 si alege Safemode with Command Prompt Only. Acesta va boota in modul DOS unde poti reseta parola folosind comanda de mai sus. Pentru win 7 vezi aici http://www.videotutorial.ro/? tag=cum-dezactivez-parola-la-windows-daca-am-uitato

Succes!