| ionut123K a întrebat:

Salut! Am un calculator la care i-am uitat parola pentru a-l face ca nou trebuie sa instalez un Windows nou pe el?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este Vista este indicat sa instalezi Windows 7. Totusi, cum il resetezi? Sunt 2 metode iti voi spune cea mai usoara dar nu stiu daca va functiona. Pornesti PC-ul, cand se incarca Windows-ul opresti sursa, il pornesti din nou si apesi imediat F8 pana apare un meniu. In acel meniu trebuie sa ai optiunea de Repaire Your Computer, o selectezi, va aprea un meniu, dai next, va aparea un user Administrator si un spatiu pentru parola, in teorie nu trebuie sa necesite parola dar daca necesita va trebuii sa folosesti varianta cu Safe Mode. Daca totusi nu necesita dai ok fara parola, iti va aparea alt meniu cu mai multe optinuni. Selectezi Recovery Manager, dai next, te va intreba daca vrei sa pornesti System Restore, selectezi No si dai next, te va intreba daca vrei sa ruleze System Recovery, selectezi yes si dai next, te va intreba daca vrei sa faci backup, selectezi recover without backing up, dai next si de aici nu mai stiu exact ce apare dar ar trebui sa fie destul de intuitiv.

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu te mai stresa și nu mai pune întrebări pe TPU! Ai primit destule răspunsuri bune la celelalte întrebări ale tale pe această temă!
Dacă nu te pricepi mergi la un service!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti s-au dat raspunsuri deja in intrebarile anterioare. In plus nu ai mentionat despre ce windows este vorba si de care parola, de user, de bios. Ii poti face resetare si fara parola sau CD/stick dar din nou trebuie sa spui despre ce windows este vorba.

| ionut123K explică (pentru anonim_4396):

E unul vechi, Vista

| gabicoo a răspuns (pentru ionut123K):

Dacă ai Vista înseamă că și PC - ul este de aceeași vârstă!
Mai bine pune Linux pe el! Vista e de mult timp depășit, iar altă variantă de Windows nu e suportată de PC-ul tău vechi!
Linux merge bine pe configurații slabe!

| ionut123K explică (pentru anonim_4396):

Ms,o sa incerc

| ionut123K explică (pentru anonim_4396):

Asta nu necesita un STICK sau CD nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionut123K):

Daca este Vista este indicat sa instalezi Windows 7. Totusi, cum il resetezi? Sunt 2 metode iti voi spune cea mai usoara dar nu stiu daca va functiona. Pornesti PC-ul, cand se incarca Windows-ul opresti sursa, il pornesti din nou si apesi imediat F8 pana apare un meniu. In acel meniu trebuie sa ai optiunea de Repaire Your Computer, o selectezi, va aprea un meniu, dai next, va aparea un user Administrator si un spatiu pentru parola, in teorie nu trebuie sa necesite parola dar daca necesita va trebuii sa folosesti varianta cu Safe Mode. Daca totusi nu necesita dai ok fara parola, iti va aparea alt meniu cu mai multe optinuni. Selectezi Recovery Manager, dai next, te va intreba daca vrei sa pornesti System Restore, selectezi No si dai next, te va intreba daca vrei sa ruleze System Recovery, selectezi yes si dai next, te va intreba daca vrei sa faci backup, selectezi recover without backing up, dai next si de aici nu mai stiu exact ce apare dar ar trebui sa fie destul de intuitiv.