| Teoo14 a întrebat:

cine poate sa imi spuna din ce este construit un balon cu aer cald ( in miniatura ). am proiect la scoala si nu stiu ce materiale trebuie big grin. si acea panza din care este facut balonul de care e? dau Fundawinking

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Daca vrei baloane zburatoare mai bine le umplii cu heliu si ai rez problema, insa daca vrei balon cu aer cald atunci totusi ai ceva probleme tehnice in realizarea lui.

| MMihai a răspuns:

Balon cu aer cald este o problemă, de nerealizat practic, / să îl realizezi practic, cu ce ai prin casă.
Poți face diverse improvizații proaste.

| Aventador91 a răspuns:

Daca stai prin apropiere de Sibiu iti fac unul si vii dupa el, am mai facut unul si o rezistat binisor. Secretul este ca invelisul sa nu permita trecerea aerululi cald in exterior si ca flacara sa nu fie exagerat de mare in comparatie cu volumul de aer ce trebuie incalzit, ca de nu arde balonul.

| Teoo14 explică (pentru Aventador91):

Ok. da poti sa imi spui exact ce materiale imi trebuie... :-

| Aventador91 a răspuns (pentru Teoo14):

Http://www.wikihow.com/Make-a-Mini-Flyable-Hot-Air-Balloon-with-Candles
Asta e ceva foarte simplu ce poate fi facut cu materiale de prin casa, daca vrei ceva mai complicat documenteaza-te:)