| AtomicTH a întrebat:

Hello! Vreau sa achizitionez niste rami pentru un pc mai slab care suporta doar 4gb ram.In TEORIE ce am gasit eu se potriveste perfect dar vreau o parere. Se potrivesc sau nu?
-------------------Pc-ul suporta PC2-5300 pana la 4gb---------------
http://h10010.www1.hp.com/......36162.html
-Memorii 2GB Dual Channel Kit Kingston- DDR2 667MHz- PC2- 5300

http://www.tocmai.ro/......18891.html

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Pc-ul acela are 4 sloturi de memorie pe placa de baza. Nu fa greseala de a-ti lua 2 memorii a cate 2gb fiecare, deoarece un slot suporta maxim 1gb. ia-ti un kit quad channel 4x1 ddr2 nu conteaza ce pc2 are, uita-te la fecvente ( 533, 800 or 1066 MHz Front Side Bus ) poti pune memorii pana la 1066 mhz.

| AtomicTH explică (pentru Jipa95):

Sunt memorii 2 x 1GB. ^^ oricum mersi ff mult

| AtomicTH explică (pentru Jipa95):

Deci in pc am 2 memorii de 500 si ceva de mb. Ele au frecventa de 667. Daca cumpar una de 800 sau 1066 o sa le afecteze cu cv sau o sa mearga fara problema?

| Jipa95 a răspuns (pentru AtomicTH):

Nu te va afecta cu nimic. Indicat ar fi sa ai placute de aceleasi frecvente, dar nu are absolut nimic daca sunt 2 sau 4 placute de frecvente diferite. Cum am mai zis, un quad channel 4x1 la o frecventa de 800, este arhi suficient.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! se potrivesc, de ce nu, dar vrei sa cumperi doar 2 gb? de ce nu 4? sa nu mai ai probleme in viitor.Bafta