| intrebareraspuns a întrebat:

Hey, neata TPU! am un laptop lenova, si cand incerc sa ii pun windows 8.1 sau windows 10 nu imi merge mausul si nici tastatura la primul pas din instalarea windowsului, adica nu merge mausul si nu pot seta limba intalari si altele!

5 răspunsuri:
| IonutzMariusz a răspuns:

Acelui laptop îi trebuie un update de BIOS!
https://www.youtube.com/watch?v=OK9kRUXOaS4
Și eu am pățit la fel dar cu Windows 10 pe desktop.
S-a rezolvat după update.

| intrebareraspuns explică (pentru IonutzMariusz):

Nu e de la update, cred! leptopul e cumparat in vara asta si e bios UEFI, noul bios!

| Λndrei a răspuns (pentru intrebareraspuns):

Nu prea are sens cu spui tu acum.
BIOS-ul unui PC/Laptop se poate upgrada dacă producătorul plăcii de bază pune la dispoziție acest lucru.
Faptul că nu poți folosi touchpad-ul sau tastatura, este ceva destul de ciudat. Ai încercat și altă versiune Windows?! Încearcă cu periferice, poate așa o să meargă. Uită-te peste setările BIOS, poate fi și asta cauza.

| Andrℯi a răspuns:

Ce model este,(Lenovo=brand)?
Încearcă să faci rost de un mouse și o tastatură, instalează Windows-ul așa și vezi dacă îți merg după ce l-ai instalat. Baftă!

| intrebareraspuns explică (pentru Andrℯi):

Lenovo g5030 modelul! nu imi merge nici mausul si tastatura esterna! nu merge nimic la primul pas!