| daruius11 a întrebat:

Hey TPU!
Am si eu o nelamurire.
De cateva zile PC-ul meu se tot inchide,adica cand intru intr-un joc gen minecraft cod ghost etc.
Si nu e de la GPU Usage, nu creste mai mult de 60% si nici de la Physical Memory ca e 60-70 % cand intru intr-un joc

Imi da o eroare :
*** Hardware Malunction
Call your hardware vendor for support
NMI: Parity Check/Memory Parity Error
*** The system has halted***

Va rog ajutati-ma, Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Din cate am vazut eroare aceea are legatura cu memoria/memoriile ram. Descarca memtest : http://hcidesign.com/memtest/ si vezi daca ai vreo eroare pe acolo.
De asemenea scoate o memorie si mergi decat cu una. Daca problema persita, reconecteaz-o si scoate-o pe cealalta.

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Mesajul iti indica faptul ca ai o problema cu memoria RAM. cand o componenta din placuta se uzeaza si se strica, aceasta corupe datele ce trec prin ea.

in functie de vechimea calculatorului iti recomand sa iti cumperi memorii ram noi. Un alt sfat in cazul in care ai umblat recent la calculator, este sa te asiguri ca memoriile sunt asezate drept in slot. tot aici, in caz ca ai 4 sloturi de ram sa le pui pe sloturile pare sau impare (adica 1, 3 sau 2, 4)

totusi v-a trebui sa mergi si la un service sa ti se confirme ca asta e problema.

| Dumita a răspuns:

Se pare că hard-disk-ul tău este pe ducă, du-te la un specialist şi cumpăraţi unul mai bun. Depinde ce fel de hard-disk suportă PC-ul tău. Unu bun te poate duce până în 2-3 milioane(200-300 lei).

| daruius11 explică (pentru Dumita):

Pai, hard-disk-ul nu e gen memoria din Disk-ul C/D?

| Dumita a răspuns (pentru daruius11):

Hard disk-ul este principalul dispozitiv de stocare al unui calculator personal. Cea mai mare şi mai importantă parte a software-ului cu care lucrează un calculator zi de zi se află stocată pe hard disk. Sistemul de operare se află stocat pe hard disk, majoritatea programelor programelor pe care le folosiţi se află stocate pe hard disk, probabil şi ultimul document pe care l-aţi creat se află stocat tot pe hard disk.
Un calculator personal fără hard disk nu prezintă prea mare utiltate, având în vedere că majoritatea software-ul este conceput să funcţioneze în prezenţa unui hard disk, acesta prezintă deseori erori cum ar fi:
*** Hardware Malunction

Call your hardware vendor for support

NMI: Parity Check/Memory Parity Error

*** The system has halted*** Numai în cazul în care hard-ul este stricat, nu permite rularea jocurilor.