| Sorin_Constantin_2000 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu ce limbaje de programare se folosesau pentru crearea jocurilor in ms-dos si nu ma luati va rog frumos cu batch programming sau macar enginerul vechi pentru ms dos

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Jocuri in batch? de ce am zice asa ceva.

Erau scris in C cel mai probabil, poate si ceva Pascal sau ASM

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

In cea mai mare parte C++ si assembler.
Cred ca mai poti gasi pe net un filmulet promotional de prin anii '90 in care Bill Gates demonstreaza cum se scrie un joc in VB (era ceva cu o masina care mergea pe o sosea si trebuia sa ocolesti un magar).
Au mai existat si cateva jocuri scrise in Turbo Pascal.

| Radu284 a răspuns:

Umm, batch programming pentru jocuri? Pe bune? Cine dracu ar zice asta?

Se folosea cam ce se foloseste si acum, C/C++, si uneori si niste assembler (acum nu prea se mai foloseste assembler, decat in cazuri rare).