| Elial a întrebat:

mi se tot trimite de ieri pe facebook la toata lista un virus. Ce sa fac sa nu se mai trimita. Fundabig grin

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Cum se numeste acel virus?

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| Elial explică (pentru neluL):

Ceva cu ha9hah si un link big grin

| neluL a răspuns (pentru Elial):

Si linkul acela ce contine? Ce browser folosesti?

| Elial explică (pentru neluL):

Pai folosesc Google Chromebig grin si linkul nu contine nimic..adica intri pe link si nu se deschide. Si app am vazut ca scrie si hagha+linkul
ha7hah+linkul
hathah+linkul.thinking

| neluL a răspuns (pentru Elial):

Acceseaza pagina principala din Google Chrome ->click pe ''cheita'' (dreapta sus) -> Instrumente ->Extensii -> spune-mi toate extensiile care le ai acolo. Una din extensii pare sa fie problema si trebuie dezinstalata.

| Elial explică (pentru neluL):

Yontoo 1.0.2 atat!laughing

| neluL a răspuns (pentru Elial):

Dezinstaleaza-l!
click pe ''cheita'' (dreapta sus) -> Instrumente ->Extensii -> la Yontoo 1.0.2 ->debifeaza casuta si click pe ->Eliminati -> Dezinstalati. Acum apasa Ctrl+Shift+Delete (toate 3 in acelasi timp)->bifeaza toate casutele din fereastra si apoi sterge toate datele de navigare. Da un restart la browser si apoi intra pe facebook.
Daca mai sunt probleme ->>> Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.