| Useria a întrebat:

Hey TPU!^^ Scuzati categoria, dar deja ma apuca dracii! Am un router wireless Asus RT-G32 si nu pot face nimic! Il conectez la Notebook, nu merge! Imi arata ca nu am nici o retea, iar daca, caut retele nu o gaseste pe cea a routerului. Am citit undeva ca scrie sa tin apasat 10-15 secunde pe reset si nu... nu s-a resetat, cred ca daca facea asta mergea. Poate ca nu-l conectez corect, manualul nu-l mai gasesc... Si oricunde citeam de router se spune ca e foarte bun. Ma puteti ajuta cu un site ceva sau sa-mi spuneti ce sa fac? Adica sa-mi explicati babeste, fiecare pas XD Multumesc! ^^

3 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Ok ce net ai tu si la ce viteza?

Imi pare rau sa-ti spun dar conform standardelor actuale de transfer wireless, ai un router depasit. Iti merge in maxim 100Mbps, si are doar wireless b si g. Acum se foloseste wireless n iar pentru un net de la RDS de minim 200Mbps iti trebuie un router gigabit ca altfel pe astea de 100Mbps ai toate sansele ca oricum sa prinzi doar 60 -70 si vorbesc de LAN, de wireless ce sa mai zic.

Dar trebuie configurat pe reteaua pe care esti nu cred ca poti baga cablurile si sa mearga instant, chiar si pe romtelecom cred ca sunt niste setari...

| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Si eu am avut un ruter Asus, dar nu stiu ce model.L-am luat pentru ca mi se stricase cel vechi. Insa si eu aveam aceeasi problema.Nu imi gasea nicio retea si trebuia mereu sa il scot din priza si sa il bag inapoi, insa problema era ca mamei mele ii mergea netul, asa ca o mai enervam din cand in cand laughing
Din cate mi-a spus tatal meu, ruterul poate are un model prea nou pentru laptop-ul tau si de aceea nu merge.Eu l-am dus pe cel vechi la reparat si pe acela il folosesc.
O zi frumoasa! happy

| Useria explică (pentru LarissaMouse):

Pai cand l-am luat prima data nu stiu ce am facut dar mersese vreo 1 ora si dupa aia nu a mai mers deloc.