| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Nu este niciun program sau setare din calculator/net cu care sa blochez vizionarea anumitor clipuri de pe Youtube sau sa blochez orice link de pe net? Suntem in 2015 si nu pot sa cred ca nu exista ceva pentru asta. Va rog ajutati-ma, am urgenta nevoie de o rezolvare a acestei probleme.

36 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Exista dar costa foarte mult. Un exemplu ar fi Sonic Wall.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Si poate bloca orice link?

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Si unde as putea gasi acest program?

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti specifica o lista.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti poti pemite asa ceva, este de domeniul zecilor de mii de dolari.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Imi poti da un link unde gasesc acest produs? Cu criteriile enumerate de mine?! Si ce vrei sa spui cu "Poti specifica o lista."?

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Am vazut ca se poate descarca un trial sau ceva in genu.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut asa ceva la compania la care lucram inainte (eu locuiesc in Canada). Nu am un link, sunt ceva ani de atunci iar eu sunt developer, nu administrator.
Poti incerca sa il descarci, dar iti va cere date despre tine si compania ta.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Imi poti da un link de unde sa-l descarc? Si poate bloca orice link/url pe care il doresc eu?

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cat imi amintesc putea bloca domenii sau linkuri.
Nu am un link de unde il poti lua.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Si este doar un program sau un aparat?

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai stiu cum a evoluat. Atunci cand l-am vazut rula pe un server care controla tot traficul Internet deci era un program. La genul asta de companii ei incearca sa il transforme intr-un aparat ca sa te tina prizonier.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Eu as vrea pentru calculatorul personal! Este necesar doar un program pe care sa-l instalez? Imi poti spune numele programului/versiunea pe care ai avut tu daca mai tii minte?

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate nu imi amintesc mai mult decat Sonic Wall. Nu mai am pe cine sa intreb, compania respectiva a fost cumparata de alta si nu mai cunosc pe nimeni acolo.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Nu-l puteti cauta si gasi pentru mine? Eu nu prea ma pricep. V-as multumii enorm pentru asta. Acesta este site-ul lor, de aici se poate descarca?
http://marketing.sonicwall.com/trials/

Eu vreau programul doar pentru functia de blocare a diferite link-uri, nu pentru altceva.
Am nevoie urgenta de o rezolvare pentru intrebarea mea.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa imi spui concret (pe privat) la ce iti trebuie? Poate gasesc alta solutie.

| cristimihailov a răspuns:

Poti sa incerci adblock. E putin cam offtopic, dar e pe acolo.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Unde il gasesc? Este pentru orice browser? Va bloca toate link-urile pe care le vreau? Ce vrei sa spui cu offtopic? Link-urile vor ramane blocate pana cand voi dori eu sa le deblochez?!

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Este plugin la browser. Cauta pe net adblock si citeste un pic.
Offtopic pentru ca merge un pic diferit fata de cum spui tu.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Merge pentru toate browserele? Si de ce este putin diferit de ce vreau eu? Care este diferenta?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna, din cunostintele mele, ai mai multe solutii:

1. Ori pe router-ul prin care vine internetul (te uiti si tu pe acolo si in principiu, pentru un site redirectionezi continutul catre un alt site). Avantaj: va bloca in toata reteaua (de pe orice device) care iese prin routerul acela. Dezavantaj: e putin mai dificil de setat.

2. Daca vrei sa blochezi site-urile doar de pe un calculator, pentru toate browser-ele, atunci ar trebui sa mergi si sa te joci cu un fisier numit hosts. Asta se afla undeva prin system 32/drivers pe acolo. In principiu asta este folosit de windows pentru routing. De regula se ruteaza catre sine insusi site-ul pe care doresti sa il blochezi. Am cautat repede pentru tine pe net si uite un exemplu de cum se face: https://www.youtube.com/watch?v=smhV0GlgnLY
Avantaj: rapid de facut. Dezavantaje: va merge de pe oricare calculator care nu are aceasta blocare, in plus nu functioneaza la nivel de link, doar la nivel de site. Pentru ca acolo se routeaza pachete care vin de la ip-uri. Daca tu vrei doar un anumit link dintr-un anumit site, va trebui sa te mai uiti un pic.

3. Ai putea sa incerci cu adblock si sa blochezi toate paginile care au anumite cuvinte. Intelegand prin asta ca vei bloca si pagina din site care nu iti place. Gen gasesti o serie de cuvinte, o bagi in adblock si gata. Ti-o blocheaza. Dar e mai dificil un pic si trebuie sa citesti despre asta. Va trebui sa instalezi adblock sau blocksite (pluginuri) pe toate browser-ele pe care le ai instalate in calculator si eventual sa le configurezi.

4. Ai putea sa te mai uiti dupa diverse mici softulete pentru control acces siteuri la copii, in care daca se afla in ban list sa ti-l redirectioneze aiurea.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Eu de exemplu as vrea sa blochez pe laptopul meu accesul la 4 clipuri de pe Youtube si a unor articole de pe internet, pagini! Care dintre cele 4 variante crezi ca este cea mai usoara sau eficienta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De exemplu, cred ca variantele 1 si 3 sunt cele mai bune! Dar te rog enorm de mult sa ma ajuti. Sa-mi dai pasii!

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Si de exemplu la varianta 1 cu router-ul, se pot bloca orice link doresc?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Te rog sa-mi raspunzi la intrebari! Am urgenta nevoie! Daca mai ai nevoie de detalii, am Opera, Chrome, Internet Explorer!

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna,

Este chiar in functie de router. Ideea este ca se merge pe blocarea site-urilor si nu a anumitor linkuri din site.

Pentru ceea ce vrei tu vezi daca adblock exista pentru toate cele trei versiuni de browser, instaleaza-l si incearca sa navghezi pe pagina respectiva si sa blochezi tot ce e pe ea.

Dar asta e o chestie pe care va trebui sa o faci tu singura. Instaleaza-l si joaca-te un pic cu adblock. Trebuie sa dai cu mouseul pe acolo. Nu e chiar pe pasi. E interactiv si depinde de paginile tale.

Practic adblockul gasesti niste elemente pe pagina si le adaugi in regulile de blocare. In felul asta nu iti mai sunt afisate. Vezi nimic practic.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Dar ce program este cel care blocheaza paginile care au anumite cuvinte. Cred ca este mai eficienta aceasta metoda? Merge si pentru clipurile de pe Youtube?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Dar ce program este cel care blocheaza paginile care au anumite cuvinte. Cred ca este mai eficienta aceasta metoda? Merge si pentru clipurile de pe Youtube?

Nu ai putea gasi adblock pentru IE11, Oper si Chrome? Cred ca tu te pricepi mai bine. Astfel voi putea bloca ce clip de pe youtube sau oricare alt link doresc eu?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un plugin de browser. AdBlock este ceea ce cauti. Se instaleaza pe fiecare browser.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Intr-adevar se instaleaza pe fiecare browser pe care le am? Si functioneaza blocarea dupa anumite cuvinte? Ai putea sa-mi dai un link de unde sa-l scot si sa-l instalez? Eu sunt foarte ocupata in momentul asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu chiar sunt foarte ocupata si oricum nu prea ma pricep. Te rog frumos sa o faci tu @cristimihailov, cred ca esti un profesionist. Daca-l caut eu s-ar putea sa-mi infectez calculatorul cu virusi asa cum am facut saptamana trecuta cu alte programe. Asa ca te rog enorm sa cauti un link de unde sa-l instalez. Contez pe tine!

| cristimihailov a răspuns:

Imi pare rau. Nu o voi face. Ti-am dat directia.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Am instalat AdBlock Plus pentru Opera, Internet Explorer si Chrome! Te rog frumos sa-mi spui cum pot bloca pagini si site-uri dupa anumite cuvinte sau grupuri de cuvinte. Macar atat sa mai faci pentru mine!

| cristimihailov a răspuns:

Imi ceri sa iti spun cum se utilizeaza programul.

Deschide un mic tutorial care spune asta.

Cand iti spuneam ca trebuie citit un pic, chiar era pe bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@InquireWhitin : Ti-am trimis un mesaj privat. Ma poti ajuta cu ceva? Te rog ajuta-ma sa gasesc programul SonicWall ca sa-l instalez. Am nevoie urgenta pana vineri.