| podaru17 a întrebat:

http://www.mediagalaxy.ro/......3-free-dos
http://forum.softpedia.com/......41813.html

Sunt indecis pe care din aceste laptop-uri sa il cumpar,oarecum ma atrage Lenovo mai mult,dar si placa video de pe Acer! Va rog sa ma ajutati pe care dintre cele doua sa il aleg, care credeti voi ca este mai bun....Rog sa raspunda doar cei care se pricep. Cel mai bun raspuns primeste funda! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MpT a răspuns:

Probabil ai cumparat deja laptopul, dar as vrea sa lamuresc cateva lucruri. Din punct de vedere al configuratiei, acel Acer este peste Lenovo din toate punctele de vedere. Vad ca nu mai e niciunul pe stocuri in linkurile date si nu stiu exact ce preturi aveau, dar acum vad ca se gaseste pe stoc la vreo 2200 lei(care e un pret bun) aici http://bit.ly/1F06Zwv

La placa video nici nu mai incape indoiala care e mai buna, acel Nvidia 840m de pe Acer fiind mai bun cu vreo 30% decat acel Amd r5 m230 de pe Lenovo(care e chiar putin mai slab si decat un 820m). Pe laptopul cu 840m joci jocurile actuale pe detalii medii spre high, pe când pe cel cu r5 m230 joci cu detalii low spre mediu. Deci e o diferenta destul de notabila.

La procesor v-ati lasat pacaliti de acel i7 in fata, dar trebuie sa stiti ca la procesoarele de pe laptop acea notatie nu e identica ca la cele desktop. Daca la cele desktop când vezi i7 sau i5 stii sigur ca e vorba de un quad core, la laptopuri i5 e sigur dual core si la i7, cele cu U in coada(care fac parte din clasa cu frecvente scazute cu beneficiul unui consum mai mic) sunt tot dual core-uri si nu quad.
Acel i7 de pe Lenove e un astfel de i7 din clasa U, practic e tot un dual core ca si acel i5 de pe Acer si in realitate e chiar un pic mai slab, avand frecvente mai mici.

Prin urmare, indiferent ca e folosit in cad sau in gaming, acel Acer se va descurca mai bine decat Lenovo.

| podaru17 explică (pentru MpT):

Inca nu am cumparat laptopul,nu am cumparat Lenovo ca s-a terminat exact dupa o zi,am intrat sa il comand si nu am era oferta, am adaugat inca o intrebare si am ramas oarecum la Acer in ca nu l-am comandat astept black Friday sa vad si alte oferte, daca nu o sa comand Acer-ul, dar am unele dubii, unii zic ca se incalzeste prea tare, ca materialul din care e facut este prea slab, bateria nu tine mult si se strica Hardul.Eu am Acer de 6 ani si merge destul de prost dupa ce se incalzeste, da na are totusi 6 ani, bine are resurse destul de slabe pe el procesor Celeron placa video dedicata etc. Oarecum am retineri, dar ce resurse are si la pretul de 2000 Ron e excelent.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pe acel Lenovo cel putin nu ai sa vezi tu fifa 15 sau nici un alt joc. Si ai zis de cad. Deci atata timp cat nu ai sa randezi in cad Lenovo ala o sa fie nitel mai rapid. Daca ai sa randezi, ar sa mearga ca o rabla. Deci daca vrei si jocuri, si viteza la randare daca faci, ia http://bit.ly/1zpjOxg. Daca vrei doar cad, ramai la Lenovo.

| Jipa95 a răspuns:

Stai linisti, ca si cel Lenovo are placa video destul de ok. Mare diferenta de performante intre cele 2, nu prea exista. Eu zic sa mergi pe Lenovo.

| Tariceanu a răspuns:

Este bun cel de la Lenovo asta da reducere. Comanda de aici este mai sigur http://bit.ly/1tS7RuC decat de pe media galaxy. Altex au un renume mai mare

| Timotey99 a răspuns:

Depinde la ce vrei sa il folosesti. Daca le vrei pe amandoua pentru jocuri sunt bune dar depinde si de ce pretentii ai tu. Daca vrei sa iti mearga bine jocurile cu un fps bun as spune ca Acer e bun dar daca tu vrei doar sa iti mearga bine fara a da grafica mai mare atunci Lenovo.
Totusi eu as da pentru Acer e si firma mai buna dar si el este mai bun deoarece jocurile din ziua de azi cer mai multa grafica decat procesor sau ram. Dar sunt amandoua bune.Eu am dat cu parerea doar. happy

| podaru17 explică (pentru Timotey99):

Eu il cumpar mai mult pentru facultate, am nevoie de unul nou pentru ca pe cel vechi nu imi merge AutoCad 2015 si trebuie sa il folosesc...Nu zic ca nu o sa ma joc pe el, clar ca o sa joc un Fifa 15 sau Pes... jocuri gen Call of Duty, dar mai rar happy