| AltNimeniAltul a întrebat:

Îmi explicați vă rog, careva, despre overclock ( La procesor și placa video )... avantaje, dezavantaje... n-am făcut niciodată și aș vrea să fac pe noul calculator. Și să-mi spuneți vă rog cum se face.

Răspuns Câştigător
| bortanradu a răspuns:

Pentru a overclocka o placa video descarca MSI AfterBurner dar inainte sa incepi sa overclock-ezi cauta pe net numele la placa video ce o detii si scrie le final "over clock". Daca ai noroc o sa gasesti un site unde zice frecventele exacte ce sa le pui ca sa fie un overclock stabil si fara riscuri de supraincalzire. Daca nu gasesti incearca sa il faci tu manual. In MSI After Burner ridica frecventele de cate 10 MHz si dupa testeaza intr-un joc daca vezi ca incetineste sau daca vezi un castig de performanta (cand adaugi 10 MHz progresele sunt insesizabile). Dupa ce gati de testat inchide jocul si uitate la temperatula placii video in MSI AfterBurner. Daca e prea ridicata (peste 90°C) atunci mai overclocka pentru ca ai putea arde placa. Daca temperatura e destul de joasa (in jur de 60°C) atunci poti sa continui overclockand. Tot adauga 10 MHz si testeaza pana vezi ca jocul incepe sa lagheze sau ca ai un Bluescreen. Daca vezi ca ai probleme atunci scade 10 MHz si normal acela o sa fie cel mai bun overclock pentru placa respectiva.

Pentru a overclocka un procesor e mult mai complicat. Trebuie sa verifici ca ai o placa de baza ce suporta overclock-ul si ca procesorul merge overclockat. Cauta pe net numele placi de baza si al procesorului si verifica. Daca e posibil atunci trebuie sa verifici daca cooler-ul de la procesor e in stare buna si raceste bine (in general coolerele de baza nu sunt facute pentru overclock dar poti daca nu exagerezi). Daca crezi ca coolerul nu merge prea bine cumparati unul. Un cooler foarte bun si ieftin e Cooler Master 212 Evo. Cu el poti sa overclockezi tare procesorul. Daca nu crezi ca ai nevoie de unul nou atunci folosestel pe cel de baza. Pentru a overclocka procesorul trebuie sa te duci in BIOS si sa maresti frecventa si voltii. La asta nu te pot ajuta pentru ca nu ai specificat modelul procesorului. Sa overclockezi un procesor e mult mai dificil si periculos ca a overclocka o placa video. Tine minte ca daca vrei sa folosesti cooler-ul de baza sa nu overclockezi prea tare pentru ca de baza nu sunt facute pentru a face fata unor temperaturi asa de ridicate.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Overclock inseamna sa maresti frecventa la care lucreaza procesorul. Asta inseamna temperaturi mai mari si sanse mult mai mari sa il arzi.chiar daca poate lucra la fecvente mai mari e recomandabil sa il foloseste in parametri stabiliti de producator. pe scurt nu fa overclock daca tii la calculatorul tau, oricum diferenta e nu e sesizabila

| Stefxn a răspuns:

De fapt se poate face foarte bine daca ai o placa de baza buna si un cooler bun si bineintelees daca componentele precizate suporta OC... si bineinteles de asemenea... daca stii ce faci.