| GoliabolSnake a întrebat:

Imi poate cineva sa-mi faca un setup de gameing la un buget de 2000 de roni. As vrea sa-mi mearga fornite-ul macar in 60-100 fps cu graficile pe medium.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Configurația data de CM7YRE e cam tot ce poți lua în bugetul acela, deși nu e tocmai perfecta.
Sursa relativ slaba, carcasa varza, RAM cu care foarte mulți au probleme (Adata sunt campioni la RAM defect din fabrica, poate ai totuși noroc sa primești o plăcută buna ).
Însă configurația a fost făcută cu cap.
Placa de baza e mult mai importanta decât carcasa, și acolo ai una cel puțin decenta, (în bugetul acesta o poți numi chiar "foarte buna" ), procesorul merita toți banii, mai mult nu încape in buget,
placa video merge, (deși nu e chiar visul meu sa fiu stăpân de Palit, sunt zgomotoase și nu cele mai fiabile, dar o alta firma înseamnă încă vreo 100 de Ron în plus), Ssd ul e foarte bun, o sa ai puțin spațiu pana o sa ai buget pentru un HDD, dar ai un avantaj (nu auzi zgomote).

Și cum a zis și el, e important sa pui ramul în dual channel, insa mai important e sa nu ramai peste ani cu epave de 4 GB de care nimeni nu va avea nevoie. Asa ca ar fi bine sa pui o singura plăcută de 8gb momentan, urmând sa faci dual channel când mai ai bani de o plăcută identica (cândva în viitor, momentan 8 GB sunt oricum suficienți pentru acel procesor).

| CM7YRE a răspuns (pentru NLS):

Ai dreptate: La rami pentru 15 roni in plus merge un Corsair, in rest, carcasa e subiectiva, sursa e clar low budget si cu certificare si cu putere (dar oricum suficienti). La stocare, neavand buget poate are hdd sau isi pune, dar 240 gb mi se par "suficienti" de inceput, pentru sistem de operare, si, cu timpul, se mai adauga un hdd. La rami, perfect de acord, la placa video la fel, dar modelul ar trebui sa il intereseze mai mult; oricum, cum spui tu si cum am zis si eu, slabe sanse sa ia altceva, decat cu vreun discount sau ceva "redus peste noapte", ori ceva 2400g cu rami dual channel dus pe integrata http://www.youtube.com/watch?v=MuJM2-AniUY "playable" la 60 fps average si cu posibilitate de upgrade gpu pe viitor.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca "iti poate cineva" nu stiu, in schimb daca "ar putea cineva sa-ti faca", oricine ar putea. La 2000 ron mai urci putin bugetul si iei asa ceva http://bit.ly/2UDkQGM totul e pe "minim", 2200g, 1050ti, o sa-ti duca fornite-ul asa: (intre 60 minim si 100 si ceva) http://www.youtube.com/watch?v=-DH0joMVKpE cu setarile mediu/high (toate). Totul e pe "low budget" acolo, carcasa, sursa, daca nu tii la aparente. Poti pune si ceva mai "Slab" dar nu merita. Si pe viitor mai pui o placuta de 8 sa-ti duca pe dual channel si e ok sa-ti duca majoritatea jocurilor pe 60 fps la setari low-medium (depinde de joc si de multi alti factori).