| Wanted2 a întrebat:

Ce este mai bun pentru gameing Laptop sau PC incadrat la un buget de maxim 2000.

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Evident ca PC-UL.

27 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan324):

Me gusta, dar ai aruncat bani aiurea pe sursa. Configuratia aia nu suge mai mult de 130-140 W orice ai face. Ceva oarecum similar numa' bun de overclock - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/956820/

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

Placa de baza cu 2-3 condensatori, 2 ani garantie, si FX-6300? Procul ala are nevoie de un VRM ca lumea, nu de flasneta aia. Plus de asta, un G3258 la 4 GHz e chiar foarte ok.

| Jipa95 a răspuns (pentru KodrutZ):

Flasneta in sensul ca ca cam limitata pe partea de oc, dar int-un buget limitat 20 mil, nu as merge pe Intel. Adica sunt scumpe ma la naiba la ce performante au in gaming pe langa cele amd fx 6300 este mult mai ok in gaming pe langa g3258.Sa nu crezi ca sunt fan amd, dinpotriva Intel au cele mai bune procesoare. Atata timp cat placa de baza imi tine componentele si nu m-ar interesa oc-ul deloc, eu personal as merge pe amd.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

Pai la ce TDP are procul ala, forjat in gaming are nevoie de tensiune cum trebuie' si degeaba ai sursa buna daca placa de baza e muci. M-am documentat de mi-au sarit capacele pe tema asta inainte sa fac saltul de la eternul AMD la Intel, ca si eu aveam in cap un FX acuma vreo 2 ani cind am trecut de la X2 4000+ la i3 2120.

| bogdan324 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu am pus sursa aia fiindca poate pe viitor acel pc va avea un upgrade si nu ar strica o sursa oleaca mai buna

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan324):

Mai multi wati nu inseamna mai buna, iar in viitor pentru a obtine performanta din aceeasi clasa o sa consume mai putin curent, deci... daca vrei sursa ca lumea, te uiti la certificare si protectii, nu la numarul de wati.

| bogdan324 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mersi de sfat,eu m-am uitat doar la firma si certificare si am vazut ca este destul de ok,dar daca acel sistem consuma asa de putin probabil ca pe viitor un pc va consuma la fel de putin curent ca un laptop dar totusi performantele vor creste,nu sunt un expert in ale compomentelor de pc asa ca mai am de invatat,pana acum am reusit sa-mi asamblez propriul pc[wire management-ul este foarte bine pus la punct,am o carcasa destul de incapatoare], am facut cateva upgrade-uri, am pus o noua pasta termoconductoare pe procesor, la partea de soft eu zic ca ma descurc ok, dar totusi mai am de invatat.

| Jipa95 a răspuns:

In banutii aceia, chiar nu putem vorbi de un laptop de gaming, dar iti pot face o configuratie destul de frumusica pentru un pc de gaming decent. Spune-mi daca doresti.

| horia2012 a răspuns:

Uita-te putin si la Altex. Tot ai 2000 lei.
http://www.altex.ro/......la-alegere

| KodrutZ a răspuns (pentru horia2012):

Daca taceai... asa, ai spulberat orice urma de indoiala. 2 ani garantie, sursa petarda, 6 gigi de ram, placa de baza varza...

| horia2012 a răspuns (pentru KodrutZ):

De fapt raspunsul meu nu era complet. Am vrut sa-l incep asa:
Acuma sa ma bag si eu in seama ca musca'n lapte sau in alta parte si urma link-ul. Dar eram cam obosit. Asa ca, scuze, dar el are un buget de maxim 2000 lei. Al tau e de 2300 lei. Daca te uiti pe aici sunt o gramada care au PC de 6, 7 ani, si foarte greu resusesc sa stranga niste bani pentru unul nou, dar sa mai puna inca 300 lei. Ieri am instalat W7 pe un PC cumparat prin programul Euro 200 al guvernului, al unui pusti de 12 ani (cred ca stii ce PC sunt) si ce fericit era. Nu toata lumea se invarte in bani si nu toti se pricep sa-si asambleze PC-ul acasa.

| KodrutZ a răspuns (pentru horia2012):

I-ai facut un mare bine instalind W7 pe janghina aia. Sa ne mai zici cit de fericit e peste o saptamana-doua. Daca ai 2000 RON, ai si 2300. Nu de alta, dar Myria aia peste 6-7 ani nu mai ramine nimic din el. Daca revine si mai binevoieste si el sa zica ceva, vedem. I-l ajustez la maxim 2000 si tot spulbera petarda aia de Myria.

| horia2012 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu l-am avertizat ca o sa aiba probleme cu el la jocuri (cu 2gb de ram si hd graphics), am vrut sa-i pun xp, dar a vrut 7, i-am pus 7. O sa vad. Tu spui 6-7 ani? Cred ca in 3-4 ani.

| KodrutZ a răspuns (pentru horia2012):

Am zis 6-7 pentru ca te refereai la calculatoare vechi de 6-7 ani. Componentele hardware decente tin macar vreo 5 in conditii de stres/overclock. O placa video Sapphire HD 4770 m-a tinut aproape 5 ani overclockata la maximul permis de Catalyst si inca intr-o carcasa prost ventilata in zona ei. Sursa Sirtec de 400 W face in curind 5 ani si inca merge ok, dar o sa o schimb preventiv cu un Seasonic Fanless cu 7 ani garantie.winking
Astia care vor 7 pe sisteme vai de ele merita biciuiti.

| horia2012 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai dreptate la componente si al meu e de 5 ani si sursa cam da semne de oboseala si ar cam trebuii s-o schimb. In rest, stii cum sunt copiii, daca au auzit ca xp e mort, gata, 7, 8, 8.1 nu are importanta, sa fie la moda.

| KodrutZ a răspuns (pentru horia2012):

XP cam e mort, dar daca ai calculator de XP, atunci pui un Linux pe el, nu 7, ca oricum nu o sa joci mai nimic si o sa plingi pe linga el mai mult. Ma uit cum pling cu vorbe pe linga al meu ca i-am pus un hard mai vechi de 320 in loc de SSD cit l-am trimis la garantie ssd-ul si acuma am ramas asa ca nu am timp sa fac mutarea (trebuie' sa dezmembrez tot ca sa optimizez airflow-ul, acuma e montat coolerul la proc aiurea). DIscutam totusi de un i3 2120 cu 8 gigi de ram, insa diferenta intre SSD+HDD si HDD+HDD e imensa.

| horia2012 a răspuns (pentru KodrutZ):

Corect pentru care nu joaca(PC pe care am pus 7 avea ubuntu instalat- rula foarte bine). Eventual un dual boot cu Windows, dar il bagam in ceata complet.Referitor la SSD-no coment.

| KodrutZ a răspuns (pentru horia2012):

Stii cum merita sa faci? Pui un Linux live pe stick, il configurezi persistent si tunezi interfata sa arate bine de tot, apoi il arati potentialului utilizator de W7. Probabil peste 60% or sa vrea pinguinul dupa ce il vad...

| horia2012 a răspuns (pentru KodrutZ):

Am 2. Ubuntu si Edubuntu (asta care vine preinstalat pe PC in scoli).
https://www.edubuntu.org/download
din cate am vazut, diferenta consta in programele preinstalate pentru ca nu se justifica diferenta de la 1g la 3.5ga ISO. Am bootat de pe ele, ruleaza bine, dar n-am avut timp sa le studiez indeajuns, nu am tot timpul accesc la PC, ma bate gandul sa-mi iau si un laptop...in fine, probleme. E foarte greu sa-i convingi pe altii, foarte multe programe ruland pe Wind.

| KodrutZ a răspuns (pentru horia2012):

Pentru chestii office/net/filme, ai aplicatii din belsug si pe linux. Plus de asta, instalarea cu Software Center-ul ala e fix pentru idioti. In Windows cred ca ai vazut destule calculatoare si tu cu 5000 de toolbaruri si porcarii inutile in tray...

| horia2012 a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa mi s-a paut si mie software center. Si acele 5000 de porcarii nu aduc nimic in plus, chiar unele ingreuneaza sistemu. Am sa ma informez mai bine asupra linuxului si aplicatiilor pe care le gasesc si am sa vad daca il instalez sau nu.

| Mariusflo a răspuns:

De 2000 lei iti iei un pc mai tare decat un laptop asa ca recomandarea mea in materie de desktop ar fi: http://bit.ly/1vagsvl

procesor i3 de 3.5
8gb ram
placa video gtx 650 de 1 gb

| KodrutZ a răspuns (pentru Mariusflo):

Ia profitshare-ul si baga-ti-l undeva, ok? Macar de recomandai ceva mai acatarii...

| John1973 a răspuns:

Uite aici un laptop bunicel http://bit.ly/1w8avm4

| danyfluu a răspuns:

Depinde de PC ...depinde de laptop, in general PC-ul...dar cu o placa video maricica, poti juca multe jocuri cu grafica mare!