| Biu009 a întrebat:

Imi spuneti va rog un antivirus bun?

12 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Avast! De mai bine de 6 ani il folosesc pe pc si nu am avut probleme cu programe virusate.

| CuriousStuff a răspuns:

Cel mai bun antivirus e omul care oloseste PC-ul. Daca nu intri pe niciun site suspect, nu descarci nimic suspect, nu deschizi niciun mail suspec. Sansele sa iei un virus sun practic 0...
BitDefender are o versiune free destul de buna, daca nu vrei sa dai bani.

| laurentiu80 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ai dreptate, eu nu am antivirus de vreo 5 ani sau chiar si mai mult, si nu am avut probleme cu virusii, desi utilizez cam 7-8 ore internetul pe zi. Dar asta tine de experienta fiecaruia in sine, atat timp cat utilizatorul cunoaste bine extensiile programelor, e exemplu sa nu descarce un fisier cu extensia.jpg.exe, bineinteles ca acest fisier este un executabil, si nu o poza.
Ii recomand si eu acea versiune free de la Bitdefender, care consuma f putin din resursele calculatorului, deoarece scanarea o face in cloud.

| Rommeo a răspuns (pentru CuriousStuff):

Te contrazic la raspunsul tau, un virus il poti lua cand nici nu te astepti chiar si de pe Facebook, odata ce esti conectat la internet sanse sa ei un virus sunt la tot pasul, poti sa te feresti tu cat vrei ca poti lua virus unde nici nu te astepti, am avut amici care au luat dupa cum am spus chiar si de pe Facebook.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Rommeo):

Normal daca dai click pe orice... Nu ii pune nimeni sa se uite la "xxx virgins having fun with the postman"... sau alte de astea. Eu nu folosesc antivirus de cativa ani, deja, imi mai descarc cate unul o data la 3-4 luni si dau cate un scan, niciodata nu gaseste nimic.

| Rommeo a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu e nevoie sa fie vreun site xxx, poate sa fie si o banala poza, ce am zis eu mai sus una din persoane s-a infectat pe Facebook dand clik pe o poza si la aruncat pe un site si de acolo pana sa iasa a fost deja infectat. Aici tine si de norocul fiecaruia, ca nici eu nu folosesc nici un antivirus, dar mai scanez din cand in cand cu malwarebytes.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Rommeo):

Da, normal. De asta nu am zis ca nu iti trebuie antivirus, ci am zis ca cel mai bun e utilizatorul. Daca stii sa nu intrii pe orice poza sau articol sau mai stiu eu ce, de oriunde, nu doar de pe Facebook. Nu ai sanse sa iei nimic. Acum mi-am dat un scan cu antivirusul recomandat de tine si nu a gasit nici macar ceva care sa sea de banuit ca ar putea fi virus. Sunt 100 curat de vreo... 3 luni de cand mi-am reinstalat windowsul. Si eu stau pe PC, crede-ma, fara sa-mi impun nicio restrictie decat cele de "bai, aia nu prea pare foarte ok, lasa ca o sa caut stirea aia pe google"

| laurentiu80 a răspuns (pentru Rommeo):

Chiar si cu antivirus nu poti fi sigur, sunt virusi puternici care nu pot fi identificati de antivirus, si-ti dau exemplu virusii din clasa ransomware, care au capacitatea de a cripta fisierele. Nu stiu daca in ziua de azi companiile de securitate au reusit sa implementeze in programele antivirus posibilitatea de a-l sterge, dar cu siguranta acum cateva luni nu avea leac. Ransomware sunt cei mai periculosi virusi la ora actuala, si cei mai distructivi, de obicei circula pe mail.

| Rommeo a răspuns (pentru laurentiu80):

Ai foarte mare dreptate, ca sa fi mai sigur cel mai bine folositi o distributie Linux. Linux-ul se stie ca e muult mai putin expus virusarii. Eu folosesc in dual boot Windows 10 si o distributie Linux, si ma folosesc in majoritatea timpului, chiar si acum scriu de pe Linux.

| DryIce a răspuns (pentru Rommeo):

Nu iei virus asa de usor. Daca ai firewall puternic nu prea sunt sanse sa vina indirect daca stii sa te aperi. Problema e port 80 http care poate fi si el filtrat. Exista adware block plus free care fereste de redirect sites dar cei care nu sunt atenti pot lua. Totul tine de experienta.

Eu am luat virus cu bitdefender cu licenta instalat. Nimic nu a zis la acel virus. Era ascuns intr-un film mp4. Dezastru, imi instalase aplicatii in chineza pe desktop, nimic nu a zis bitdefender.

Cum zici si tu, daca e sa iei, iei oricum. Pana la urma te aperi cat poti, dar daca se intampla asta e. Si eu am un hdd extern usb, daca se impute treaba =) si vin virusi scot cablul usb si gata =) fara nimic pe hardu intern pot reinstala windows de cate ori e nevoie. Cam asta e solutia, hardu extern. Pe cele usb rar sunt virusi care sa le atece pe ele.

| Rommeo a răspuns:

Malwarebytes, super bun si cu consum minim de resurse.

Răspuns utilizator avertizat