Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

INTREBARE legata de Default Gateway-ul de la router-ul UPC.
Daca nu stiti sa raspundeti, atunci nu o faceti.

Salutare, TPU! Am intrat pe Default Gateway-ul de la router-ul meu (http://192.168.0.1/) ca sa schimb parola de la WiFi.
Imi cerea un user si o parola. Am pus "admin" si "admin" si a functionat. Am pus noua parola si totul functioneaza cum trebuie. M-a delogat de pe WiFi dupa ce am salvat setarile si am reusit sa ma reconectez cu noua parola.
Problema este ca din moment ce a functionat asta, m-am gandit ca pot si eu insfarsit sa fac un port forward. Astazi cand am intrat pe default gateway cand m-am logat cu "admin" si "admin" mi-a spus asta:
"A user has already logged in. Only one session is allowed at a time."
Desi sunt sigur ca nu mai e nimeni logat...

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Se pare ca ai un vecin hacker. Desigur, a putut decripta cu usurinta parola routerului, si nu i-a fost greu sa schimbe user-ul si parola. Pe spatele routerului ai un buton. Lasa-l apasat cateva momente pentru a-i da routerului un factory reset, dupa care reia-ai setarile. Si pune si tu o parola mult mai mare de 8 caractere.

Bft!

| anonim_4396 explică (pentru Jipa95):

Incerc sa-mi dau seama cum doi batranei mi-au hackerit mie PC-ul.
Doi batranei care nici nu stiu ce-i ala Internet.

Si nu stiu totusi cum au facut asta fix dupa ce am schimbat eu parola la router...
no freaking clue

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

2 batranei. daca cineva are un AP foarte puternic, stai linistit ca poate decripta fara probleme si de la 1km departare.

| anonim_4396 explică (pentru Jipa95):

Uite acum rolling on the floor
N-are cum. Sigur are legatura ca am schimbat atunci eu parola de la wifi. Imi spune totusi ca sunt logat pe default gateway... dar las-o, poate sterg cookie-urile la pc si dispare.

| peperonies a răspuns (pentru Jipa95):

Pai si cum s-a conectat vecinul lui hacker la router ca pe wireless nu poti sa te conectezi la adresa routerului...