| SilentDark a întrebat:

Intrebare pentru creatorii de jocuri in Unity 3D: Dupa finalizarea unui joc, sa zicem ca e destul de bun, pot face bani din el, adica pot sa-l postez pe vreun site sau chiar propiul meu blog si sa-l pun download cu plata?
Daca da, cati bani pot face cu jocul?
Este vreo suma maxima pana la care pot ajunge?
Trebuie sa fac reclama la Unity 3D neaparat daca vreau sa-l exportez online?
Daca am folosit mai multe programe la fabricarea jocului trebuie sa fac reclama la ele gen pe site sau la inceputul jocului: Powered by: Blender, Magix, Maya, etc?

Va rog sa ma ajutati si cu niste sfaturi daca doriti, adica nu stiu, poate pe viitor (mi-as dori) imi voi crea propria mea firma de jocuri!

Multumesc!

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Intai fa jocul, si abia dupa aia intreaba-te de chestii de genul asta. Daca faci peste 100000 USD din jocul ala o sa trebuiasca sa le platesti si lor ceva, uita-te la licenta lor.

| Yqnwtz a răspuns:

Programele care leai folosit citeste licentele sa vezi ce te oblica sa faci in caz ca scoti un joc cu ajutoru programelor lor bani poti sa faci cacalau sau deloc depinde de joc nu exista o suma maxima si banuiesc ca la asa ceva ar trebui sa platesti tva nu stiu sigur dar citeste licentele programelor care le folosesti