| anonim_4396 a întrebat:

Ipotetic vorbind, daca ati avea 3000$ care ii dati toti odata pe un pc, ati mai cumpara HDD sau ati cumpara numai SSD? Multi am vazut pe net care baga bani peste bani in un pc dar tot mai cumpara HDD, cand pot cumpara fara griji 2 TB de SSD si au rezolvat toate probleme. Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Adevarul e ca are si sens sa dai banii pe ssd in loc de hdd, ca doar cand vrei sa citesti un TXT aflat in partitia Z sau daca vrei sa vezi o poza, ai nevoie domne de 99999gb/s viteza.

| mgtow a răspuns:

Merita investiti o sa tina 20 de ani la banii aia.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Asa s-ar merita sa treci de la ps4 la pc a? laughing

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, cu 3000 de dolari am urmatoarele 5 generatii de playstation.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Tot degeaba. deja la pc iese 4K si consolele nici macar nu pot duce jocurile in 1080p. numai zic de FPS. plus ca jocurile la console ies din ce in ce mai scumpe, pe cand Steam are reduceri regulat.
faza e asa. dai 400$ pe console, dar 600$ pe jocuri pe an.
Dai 600$ de pc dar doar 400 $ daca si atat pe jocuri pe an, dar ai rezolutie mai mare, mai mult FPS etc.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

La ps4 ajunge la 1080p xbox nu are putere asa mare.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Nici ps4 la toate. oricum "next-gen" sunt de ras. si ma mir ca sunt asa. cand au iesit xbox 36o si ps3 erau "sefii". nici macar pc-urile nu le ajungeau ( multe). adica pentru ani au fost intredevar next-gen, dar astea acum sunt de toata mila. e aiurea. nu m-ar mira in 3 4 ani sa iasa alt "next-gen" pentru ca astea acum sunt prea slabe.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata de majoritatea pc naparlite din tara e next gen dar se considera asa pentru ca e un salt spre ceva mult mai bun, alien isolation, gta 5 sant mici diferente de grafica hd intre ps4 si pc.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Nu prea cred eu ca vor fii diferente mici.

| Jipa95 a răspuns:

Aoleu, la cat costa 2tb de ssd imi fac un sistem de gaming de moare capra vecinului laughing Pai nu are rost sa pui 2tb de ssd intr-un sistem atata timp cat il tii pentru gaming. SSD-urile de la 500gb in sus le folosesc numai oamenii care fac treaba, au nevoie de viteze foarte mari, timp mai scurt. Chiar nu isi are rostul un ssd de 1-2tb atata timp cat sistemul respectiv este de gaming, multimedia, etc. Daca as avea 3000$ pentru un pc, un ssd de max 250gb pentru sistemul de operare este arhisuficient. + un hdd de 2tb pentru stocarea datelor. Cel mai bine asa.

| SouLIce a răspuns:

Daca as avea 3000$ nu as da atat pe un pc. poate in jur de 1500$
In general pe un ssd se instaleaza sistemul de operare, drivere si aplicatiile, restul ( filme, poze, muzica, documente etc) se pun pe un hdd pentru ca nu ai nevoie de o viteza de acces mare ca sa deschizi un film sau sa cintesti un document

| MunteanuIoan a răspuns:

Pai nu. De ce? NU am nevoie... Nu imi trebuie viteza mare de scriere pentru ca eu folosesc calculatorul pentru internet. Adica daca ai nevoie e folositor SSD-ul, daca nu ai nevoie nu e folositor. Simplu, nu?