| DataScience a întrebat:

JADE(Java Agents DEvelopment Framework). A invatat cineva programare pe agenti? Daca da, din ce surse/materiale?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, ceva, doar putin. Am avut un curs la master despre programare cu sisteme multi-agent. Au fost si cateva laboratoare de JADE. Deci poate te-ar interesa un masterat pe un asemenea domeniu (AI) daca ai posibilitatea. Ma rog, eu n-am facut chiar strict AI, dar aveam si cateva astfel de materii la programul meu de master. Eu sunt mai mult focusat pe servicii software/business Intel/Web, nu prea mi-au placut asa mult materiile de AI, nu neaparat pentru ca nu e fain domeniul, dar in facultate a fost cam neatractiv cursul, ceea ce e trist, desigur.

Deci n-as zice ca pot sa iti recomand materiale, altele decat ce poti cauta chiar singur pe Google.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine, parerea mea, ai baga niste banuti in cursurile alea platite de pe site-urile astea academii (udacity, udemy, etc). Sunt cu siguranta si sectiuni de AI pe acolo.

| DataScience explică (pentru anonim_4396):

Sunt destule pe AI ai dreptate si chiar am cumparat un curs pe caer nu l-am gasit free pe site-uri de torente, dar despre JADE nu e absolut niciunul, poate o sa fac chiar eu un curs de JADE pe udemy la un moment dat.

| DataScience explică (pentru NVRE):

Cool, doar ca nu are legatura cu dezvoltarea in java pe agenti care e partea de backend(server-side) J.A.D.E.
Ce mi-ai trimis tu este altceva, este Jade, un miniframework ca sa dezvolti partea de front-end, vizuala (ca si node.js, react, angular, vue, js....etc.) care are legatura cu html-ul, nu cu Java.

2 chestii total diferite, dar foarte confuze, stiu!