| KrisizZ a întrebat:

La Windows Xp cand vreau sa instalez driverele de sunet se incarca putin iar apoi imi apare,, Install Realtek hd audio Driver Failure! '" asa ca nu am sunet. Cine poate sa ma ajute sa imi bag sunet in Pc. Dau funda

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Condițiile de bază ca să ai sunet sunt:
Windows Xp legitim nu furat din tot felul de surse unde numai kituri contrafăcute sunt.Din acele kituri au fost scoase driverele și mai și conțin viruși reali, nu comerciali.
Dacă tot ai un kit contrafăcut cu Nlite(cu care s-au scos driverii audio, că de nu aveai sunet) intră pe site-ul producătorului plăcii tale de bază și daca mai ai noroc să aibă suport pentru Windows Xp(nu prea cred că Xp e istorie din 9 Aprilie) descarcă driverii audio și instalează-i.A NU se flosii idioțenii ca Driver Magic, și altele ce cică descqarcă și instalează driverii automat.Mai mult ca sigur te vei pomenii cu un dirver infectat cu keylogere.
Succes

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Lol, sa fim seriosi! Nici chiar asa... doar daca el e planta sau are probleme de setari/o buba hardware nu merge sunetul. Fie ca e kit spart, fie ca e legit/untouched retail ISO, in ambele cazuri trebuie' sa se poata instala driverele ca lumea.
@Kriss: Cum zicea si colegul lup, XP e istorie de pe 8 (8, nu 9 - http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_XP). Uite aici un motiv suficient de mare sa il dai naibii - http://www.theregister.co.uk/......_zero_day/
P.S. Ia si pune frumos xUbuntu. E gratis, legit, extrem de sigur si merge ca uns, plus ca nu ai nici o bataie de cap cu driverele. http://xubuntu.org/

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu am plecat de le ideea că nu are sunt deloc(nici indicator de volum), de asta i-am recomandat aia happy
Știu asta, dar cum nu toți userii de calculatoare ai capacitatea de a evolua tehnologic că nu vor nu că nu pot..iese ce iese.
Xubuntu/Lubuntu, da este super dar pâna la versiunile 12.04 (LTS) inclusiv când chiar era light și demicomercial. Untima versiune nu mai este light de loc, conține tot felul de inutilitați+plymontul ăla ce încetinește boot-ul, mai ales pe 512 mb.Tocmai de asta proiectele ce le dezvolt pe Linux(desktop linux OS și WinuX) le mențin pe 12.04 LTS de la ubuntuUntimul LTS lansat recent o repart un bog pe o parte și o stricat în alte 10 locuri.Se vede că e comercial...adică mult și prost.

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Ei, dar trebuie' sa fii de acord ca e si luzar-friendly. Puii mei, am migrat un vecin de 75 de ani de pe Windows XP pe xUbuntu si e multumit omul. The average Joe daca nu e in stare sa faca trecerea de la XP la Linux ori e idiot, ori e idiot. In unele cazuri trebuie' doar un pic de vointa sa cauti pe net sa rezolvi probleme minore (par example, cind i-am facut omului sa mearga PPPOE-ul de la RDS nu mergea pppoe-setup, xUbuntu se pare ca are pppoeconf, iar Flash a mers din teava dupa ce si-a facut update-urile cu Software Center).

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Știu, de acord.Și părinții mei au reușit să învețe să lucreze pe Desktop Linux OS în 5 minute(e construit pe kernelul și suportul de drivere ubuntu, dar are un altfel de desktop(gnome cu cairo dock), plus codecuri non free„", aplicații mult peste cele de ubuntu, și desigur optimizat pentru a lucra eficient și nu a mai coxa așa atre procesorul, cum face Ubuntu.), vs Wingoz 8 unde și-au prins urechile whistling.
Logic.Cine vrea un sistem Linux cum trebuie va folosii de la Debian în sus, nu Pc linux OS, Linux Mint, și altele.
Asta cu update-urile e vitală la orice sistem linux, mai ales la LTS-uri, că de nu îi cam ...bai.
La PPPoe nu era cazul să se complice că de făcea conexiune DSL din managerul de rețea avea net de la Erdeesh în 2 minute, dar e bine dacă o început cu partea grea că o să se obișnuiască mai ușor cu terminalul, care la fel ca la orice sistem de operare este unealta de bază.
Oricum de vrea să asculte muzică o să aibă nevoie de xubuntu-restricted-extras(terminal cu sudo), da precis o să îsi deie seama cănd va primi eroare în player whistling.

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Mosu' si terminalu', baba si tunul. I-am facut eu treaba din terminal si acuma se conecteaza automat cind ii da drumul. El pina deschidea terminalul si tasta pppoeconf deja se termina saptamana... happy Eheee, ce player? Ii ajunge Google>YouTube. happy
P.S. Am pus xUbuntu pe un sistem mai slab ca al mosului, ala pentru parintii mei (e un XP 1700+ cu 768 MB de ram, GeForce 4 MX440) si tot sta ca vaca cu procesorul in 100% si nici nu incarca icoanele cum trebuie. De multe ori cind te duci cu mouse-ul pe o iconita, abia atunci o incarca. Inclusiv alea de pe desktop. Ceva idei? Hardul e destul de rapid, e unul dintre ultimele Seagate-uri pe IDE, de vreo 250 GB parca. Oare daca le frig un Desktop Linux OS s-ar misca mai bine? Totusi xUbuntu are LXDE in muma lui...

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Desktop Linux OS i nu va funcționa, că are efecte grafice puternice, plicații optimizate pentru hardware modern, desktopul ce seamănă cu cel de MAC, etc; Dar în schimb Winux v2(de mă tin bine o termin azi) va rula acceptabil(xubuntu like, dar am umblat „un picuț" la el).
Facultativ poți arunca un ochi la mine pe site la secțiunea dedicată Linux (e la profil) ca să îți faci o impresie despre ce și cum e cu Desktop Linux OS și WinuX.
Xubuntu.Ce versiune ai încercat? Dacă e vorba de ultima(14.o4), din păcate, te aprob, că nu mai este light, deși are desktop-ul Xfce; lubuntu(Lxde) pică iarăși; idem, dar în schimb Xubuntu 12.04 LTS va funcționa acceptabil, cu updateurile de rigoare, cu mai mult efort la configurare(elimiare backends-gvfs(v synaptic) din thunar, ca să se deschidă repede, etc).
Am instalat WinuX 1 pe un Pc cu Cpu de 1300mz și 768 ram(ceva Intel) la un client, deci similar cu al tău și singurul lucru unde cam gâfâia era la redare de clipuri pe youtube, unde ținea cpu-ul pe 100%, da e normal că e de la flash problema care omoră procesoarele slăbuțe, în rest totul funcționa optim(decent)

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Producatorul placii de baza si driverele corecte pentru modelul tau de placa, functie de sistemul de operare!

| al3xander a răspuns:

Posibil ca nu instalezi driver-ul de care ai nevoie, iti recomand programul asta http://download.drp.su/DRPSu13-Lite.exe ca sa cauti si sa instalezi/actualizezi driverele necesare.

| DarkSpy a răspuns:

Probabil ai pus driverele gresite. Ar fi bine sa le pui pe cele care le ai pe cd-ul placii de baza (daca il mai ai) sau sa cauti pe net.
La Win Xp ar trebui sa ai si SP3. Mai recomandat ar fi sa faci upgrade la Win 7 daca te tine sistemul, si atunci vei avea probabil driverele deja instalate.