| anonim_4396 a întrebat:

Laptopurile macbook air sunt bune?

26 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, sunt foarte bune dar sunt majoritar incompatibile cu PC-urile si laptopurile pe Windows sau Linux. Intretinerea si cumpararea de softuri te costa o avere.

| relian a răspuns (pentru Salontanul):

Scuze dar ce inseamna incopatibile cu PC-urile? Eu parca stiam ca PC inseamna calculator personal, deci este incompatibil Apple macbook air cu ce anume? Adica laptopul asta este incompatibil cu el insusi sau ce ai vrut sa spui? Si despre ce soft vorbesti acolo car costa o avere? In primul rand Apple da softu moca sil reinoeste permanent, deci apare un ios nou il instalezi moca nu te costa nimic, spre deosebire de PC-urile cu wind unde platesti fiecare nou sistem de operare sau ce mai scot aia. Poate ai vorbit sa te afli in treaba, sau urmaresti sa fii campionu zilei ca vad asa scrie la tine.Pai daca tot spui ceva spune macar cu folos.Despre ce intretinere vorbesti la deviceurile Apple? Afla ca nu intretii absolut nimic, totu se face singur, mai usor ca Apple nu cred ca este alt calculator daca vorbim de calculatoare.Cind apare sistem de operare nou te anunta vrei sa instalezi? zici da si calculatoru face absolut totul, tu nu misti nu dai absolut nici o comanda, asta daca nu stiai.Probabil nu ai avut niciodata Apple si vorbesti despre ce ai tu. Spui cas f bune dar is incompatibile, adica te contrazici singur sau ce? Cumperi softuri pentru Apple eu nu stiam.Cumperi timpenii daca vrei dar sisteme de operare si alte chestii care iti trebuiesc is moca.Scuze ca ma bagai dar stiu ce vorbesc, am doua calc Apple am un macbook pro si un imac de 27 de inchi ambele de anul trecut si nu am cumparat absolut nici un soft niciodata.Mereu vin update si le fac dar nu am vazut sa imi ceara careva sa platesc ceva.Ca si la iphone la fel fac update si nu platesti.Deci cam asa sta treaba. Unde mai pui ca la un Apple nu ai nevoie de antivirus niciodata, nu ai nevoie sa intretii nimic, pentru ca nici nu vad ce ai putea sa intretii, nu ai acces nicaeri sa umbli tu in interior.i referitor la cum se misca scuza-ma dar eu nu am vazut alt calc sa mearga mai bine.Nui laud pe Apple sau ca am eu Apple, pana acum am avut toate tipuril de desk de laptop si all in one deci ani buni am mers cu wind si de cand am schimbat sincer pentru mine nu mai exista alte calc si nu ca am eu cum am spus ci pentru ca vad diferenta.Cind zic vad diferenta vad cum ruleaza calc la prietenii mei care au wind si cum le maninca zilele si cum ma cheama mai mereu sa le instalez, sa le reinstalez sa le fac ceva ca mereu au probleme, chiar si cu antivorusi cu de toate.Cam despre asta vorbesc, cand zic vad diferenta vad ambele calc abele sisteme si imi vine sa-l iau si sa-l arunc pe fereasta pe asta cu wind.Doar ca nul arunca ca nu-i al meu.Scuze ca vorbesc pe linga dar asa sa isi faca oamenii idei cam cei Apple sa nu creada lumea ca platesti brandu asa cum multi cred sau o zic.Platesti un device de calitate platesti ce cumpri nu cai apple.Am vorbit cu femei, cu cei care au trecut la Apple si au zis nu mai vor sa auda de wind.Acum normal copii sau cei care joaca jocuri aia ramin pe wind ca Apple nu ruleaza jocuri, nici nu-s curiosi.Asta da poti sa o spui daca vrei calc pentru jocuri nu lua Apple.

| Salontanul a răspuns (pentru relian):

Daca ce vezi nu intelegi, imi pare rau! Eu am spus ca este incompatibila o piesa de la PC cu una de la Mac. Poti sa spui ca vine cu toate. E aiurea! Are cateva softuri de pornire si gata. Restul sunt mult mai scumpe aici ca in SUA. Cum este iWork? Nu cumva il primesti trial si apoi dai banii? Sau treci la Libra Office ca sa nu dai banii? Asa mai bine iau un PC si trec pe Linux. Macar iesi mai ieftin. Si multe altele. Dar nu-ti dau tie raportul si nu te-am intrebat nimic. Vezi-ti de ale tale!

| UMBRAALBASTRA a răspuns (pentru Salontanul):

Si tu esti inteligent de dai prin gropi, nu mai da raspunsuri aiurea doar ca sa iesi campionul zilei

| Salontanul a răspuns (pentru UMBRAALBASTRA):

N-am stiut unde s-a dus premiul Nobel pentru inteligenta anul trecut!
Iar asta cu jignirile s-o faci in familie daca-ti permite cineva. Lipsa educatie!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca sunt pe aici "mari specialisti" care nu stiu diferenta intre PC si Mac (relian): http://www.yoda.ro/......video.html http://devicebox.ro/tehnologia/10-diferente-dintre-mac-si-pc.html
Deci se folosesc doua denumiri diferite: MAC si PC.

| 1Q a răspuns:

Daa sunt cele mai bune laptopuri dar sunt si scumpe, bine acum depinde si ce model vrei sa iti cumperi

| anonim_4396 explică (pentru 1Q):

Sunt laptopuri pentru business.
Doar la asta sunt bune!

| 1Q a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu au lag, merg perfect, poti sa stai pe net si iti merge blana, ce mai vrei sa faca

| anonim_4396 explică (pentru 1Q):

Daca nu ai pic de cunostinte in it nu comenta!

| UMBRAALBASTRA a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa spui ca sunt bune doar la business?laughing nu mai scrie comentarii aiurea daca nu sti despre ce e vorba

| anonim_4396 explică (pentru UMBRAALBASTRA):

Tu de unde dracu ai mai aparut? Eu iti zic pentru ce sunt facute! Care este scopul lor!
Tu zici ca folosesti un avion ca sa mergi cu el pe strada? Fiecare lucru este creat special pentru a fi utilizat intr-un anumit domeniu.

| UMBRAALBASTRA a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu frate da nu poti sa spui ca sunt slabe, intr-adevar nu sunt pentru gaming dar pentru orice alta activitate sunt chiar foarte bune

| anonim_4396 explică (pentru UMBRAALBASTRA):

Pai cand am zis eu frate ca sunt slabe? Doamne! Unde ai vazut tu cuvantul Slab?

| UMBRAALBASTRA a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai frate toata lumea te contrazicelaughing din moemnt ce 3 oameni iti spun ca esti beat te duci si te culci si nu te mai faci de ras, asa ca ciocu mic si mai invata

| anonim_4396 explică (pentru UMBRAALBASTRA):

Mai bine zis toti nestiutorii..Sunteti impotriva pentru ca va e ciuda ca nu aveti voi bani pentru un laptop de genul.

O zic clar si pentru ultima oara. Laptopurile Apple sunt doar pentru business!
Atat softul cat si hardware-ul sunt concepute special pentru asta! Ce pana mea nu intelegeti?
Sunteti retardati? Ia mai dati-va in pu.la mea de idioti.

| UMBRAALBASTRA a răspuns (pentru anonim_4396):

Iauzi ma toti sunt prosti numai tu esti destept, macar mai taci din gura ca si asa te-ai facut destul de ras, se vede cine-i idiotul de fapt

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma omule Apple nu fac ei procesoarele, alea le face Intel amd si astia nu fac procesoare special pentru Apple, tu nu esti sanatos, nici nu vrei sa pricepi.Ttiam dat unde sa te uiti ce mai vrei mai mult.Te-am trimis la fabricant tu esti dus cu pluta ce ai.Intra la Intel pe sitele lor ala.com acolo alegi procesoare si iti da aia acolo toate categoriile de procesoare si la fiecare explica, da date tehnice tot ce vrei.Fiecare procesor are un nume, deci poti vedea clar ce procesoare foloseste apple.Si ne e ciuda ca nu avem noi bani sa luam un laptop Apple zici? Ma nu stiu cum sa iti mai zic sincer, eu sunt in ammerica omule si am si laptop mackbook pro din asta nou si imac tot nou de 27 de inch.Sa imi fie mie ciuda de ce? Am vrut sa iti arat ca bati cimpii dar mai bine te lasam asa cum stii tu.Vad ca toti iti zic ca esti pe ratura tu spui ca esti deja pe autostrada.Procesoarele au o singura destinatie is facute pentru calculatoare si asta si spuneam cauta si vezi la www.intel.com ce procesoare au cum se numesc, si asa mai departe si ce destinatie au. Vrei sa te bag cu capu sau ce vrei? Spui numai prostii.E ok am inteles probabil asa stiai tu, asa tio fi zis aia pe acolo, dar cand vezi ca toti iti spun altceva ar fi cazul sa retii cei bun.Auzi la tine daca stiu cei aia placa vio integrata.Bai ma nene, ba omule in america nu exista laptop cu placa neintegrata, asta daca nu stiai.Aici orice laptop are placa video integrata, nu exista ciurucuri de astea la care vii tu scoti placa video pui ceti trece tie prin cap sau mai stiu eu ce.Arata tu mie in america un laptop cu placa detasabila.Aici astia asa fac is integrate lipite de motherboard si fac pentru tot poporu si ieftine si scumpe depinde ce vrei.Pot sa lase doar video din procesor, asta probabil nu stiai, deci procesoarele de cand au inceput Intel sa faca i-uri alea au si video incorporat in acel procesor.Deci is laptopuri asa simple fara sa mai aibe alta placa video astea pentru ce facem noi pe aici pentru scoala bla bla si alte laptopuri la care se adauga placi vieo care se folosesc pentru jocuri grafica etc sau daca ai bani cum zici tu cumperi ce doresti.Eu nu am auzit hatware conceput pentru musiness cum spui tu. Spui asta de parca Apple ar face vreo piesa.Chiar tu spui ca piesele le fabrica altii.Corect pai atunci mergi si vezi la aia care fabrica ce piese fac.Eu am intrat am si spus cand am cumparat am vrut sa stiu ce procesor are si asa am verificat.Tu cred ca nici nu stii unde sa intri si faci zgomot pe aici aiurea. Vrei sa iti dau link-ul exact de la Intel? Daca nici asta nu stii sa cauti e clara.

| relian a răspuns:

Cele mai bune laptopri de la Apple is macbook pro with retina display, restul is asa pentru copii sa zic, pentru scoala sa stiu si eu ce se face pe la scoala.Vad unia spun cas laptpuri pentru business eu cred ca nu stie ce zice respectivu.Alea macbook pro da alea is pentru profesionisti dar nu alea de 13 inch ci alea de 15 inch.Restu cum am spus is pentru tot poporu copii, scoala chestii deastea.Macbook pro de 13 inch e f bun dar nu folosesc asa ceva profesionistii, aia folosesc macbook pro de 15 inch care is cele mai tari, cele mai performante.Cam asa sta situatia.Acum depinde ce vrei sa faci tu cu el.Dar oricum e mai bun decat unu cu wind asta te asigur.

| relian a răspuns:

Pentru baiatul ala TabFury ca m-a blocat si nu stiu de ce, nu i-am adresat nici o vorba. Scuze ce spui? PLa video si procesor is slabi Apple? Mai tu stii ce vorbesti? Cred ca nu stii poate faci confuzie. Daca te referi la macbook air da is slabe dar is mai bune comparativ cu alte laptopuri care ruleaza wind cu aceleasi caracterisitici. Daca vrei sa ai asa macar info cit de cit da un ochi pe sitele lor ala www.apple.com si o sa vezi ce procesoare au ce video au. Uite eu am luat un Imac de 27 de inch si l-am custom, pentru ca nu avea cel mai tare procesor avea urmatorul sub.Si am cerut si cea mai tare placa video ca o avea pe alta mai slabuta.Deci daca tu vii simi zici mie ca Apple are procesoare slabe pe calcl lor inseamna ca nu stii despre ce vorbesti.Nu mai fa lumea tembela ca s-ar putea sa fie invers.Si ca idee iti pot spune ca Apple la unele calc pai du-te si ia un desk de la Apple si vezi ce procesoare au stii? Pai iti zic eu alea cilindri aia de la Apple nu au procesoare de desk au procesoare de servedere baiatule asta ca idee.Intra pe Apple vezi ce procesoare au ei la calculatoare, apoi intri pe www.intel.com si vezi unde se situaiaza procesoarele ce le au apple.Nu te lua dupa radio sant.Toata lumea de acolo ia procesoare de la Intel deci intri la ainte si vezi procesorul unui calc cam ce caracteristici are, cand a fost fabricat, cam cit costa, a cita generatie bla bla tot ce vrei.Mai erau macbookuri fii atent aici cu procesoare de desk.Deci ca idee Intel fabrica procesoare mobile astea ce sunt folosite pentru laptopuri, procesoare desk folosite pentru desktopuri, procesoare servere pentru servere snca procesoare nu mai stiu cum le spune acu mai nou.Ei Apple ce faceau? Pai eu inainte am avut Sony all in one si a cautata la toate brabdurile si toate aveau pe ele procesoare pentru laptop adica mobile numai Apple punea procesoare pentru desktopuri.Si la desktouri puneau de servere.Ei nu zic asta, nici nu-ti arata asta.Dar tu daca esti baiat destept iei zic au procesorul I7 bla bla tu intri la Intel si vezi pentru ce e acel procesor.Nu stiu daca ma intelegi ce zic.Ca nu ruleaza jocurile aia e alta poveste aia tine de soft nu tine de procesor.Eu iti spun cand am luat asta imac de 27 inch am pus pe el cel mai tare procesor de la Intel procesor de desk deci nu veni sa-mi zici mie ca astia au procesoare slabe.aia mau intrebat ce fac eu cu scula a sta si le-am spus nimic stau pe net ma uit la un film etc.Au zis cas nebun ce am pus eu pe el folosesc aia sa editze filme poze chestii de genu asta.Pai pun astia placi video ce tu nici ni auzit frate, nu mai vorbi c a te rade cine te aude.Ca sa edictezi filme foto la rezolutii stiu eu de care sau ce se mai face pai trebuie placa video serioasa nu povesti ce folosesti tu pentru jocuri.Mda cam asta ii, scuze ca ma bagai dar vorbesc si eu de la astia care fabrica procesoare placi video etc.Ce am spus nu-i de la mine.Deci jocurile nu ruleaza ca e Apple, nu ruleaza ca aia care fac jocuri le fac sa ruleze pe wind pe sistemul ala de operare. Daca vrei sa stii yahoo n-a facut nici acum, messu lor sa poata rula pe safari, deci nu Apple e de vina ci yahoo ca nu mai vor sa updateze, nu mai pot tine pasu cu sistemul de la apple.Si Facebook la fel nu poate rula pe safari asta nou video sau audio nu au facut update pentru safari nu stiu de ce, deci nu-i vinovat Apple ca ei updateaza mereu ci aia care fac programe jocuri si nu le fac a rula pe apple.Nici eu nu-s specialist, sincer habar nu am aa sa zic ce stie unu ce lucreaza in domeniu, dar chestii de astea ce are un calc in el ce are fiecare ma pricep.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Esti praf...Esti agramat si esti si praf la it.
Stii ce e aia o placa video integrata? Stii cum sa deosebeste un procesor care consuma putina enegie de unul care nu consuma putina energie? Stii sa stabilesti destinatia unui procesor in functie de nuclee si frecventa? Stii ce produse face o firma si care e destinatia lor?
Te bagi aiurea in seama desi ti-am mai dat si block.Ti-am dat block pentru ca esti insuportabil si te crezi destept dar esti praf la ceea ce tu sustii ca esti bun! Ce pana mea te bagi pe aria it?

Nu imi mai pierd timpul si cu tine ca de abia m-am trezit. Pune dracului mana si invata despre it.Invata despre firmele ce produc piesele etc.Nu veni tu si da lectii la altii cand habar nu ai pe ce lume traiesti.

| relian a răspuns:

Raspunsul asta este pentru Solantul alt campion care m-a blocat aiurea, fug de explicatii, nu vor sa discute, ca de fapt de aia sintem pe aici nu? Eu vreau sa invat, el spune ca le stie ca se pricepe si voiam sa imi explice cire ceva dar se pare ca in loc sa explice alora care vor sa invete el fuge ca un las. De aia am scris aici poate vede si da un raspuns mai clar.Deci campionule is aici explica te rog si mie care este treaba cei ala un PC si cei ala un mac daca vrei. - Ok explica si mie cei aia piesa de la PC cu una de la Mac? Uite eu nu pricep is mai tantalau, asa ca lumineazama tu, ca de aia sintem pe aici nu? Eu vreau sa invat.Pai cum sa inteleg mai campionule daca nu explici, nici nu stiu ce spui. laughing piese de la PC astea orice cal le are, altfel n-ar functiona.Ori crezi si tu ca PC-urile is ceva si calculatoarele de la Apple is altceva sau ce crezi ca nu inteleg? Parca esti ca si asta tabfury asta zau asa. PC asta inseamna personal computer, deci sa intelegi si tu si macurile de la Apple tot PC sunt, nu-s OZN-uri stai linistit.Ce are in el un PC chiar si asta al tau? exact aceleasi piese le are si un mac oricare ar fi el.Nu are altceva, doar ca poate sa aiba ceva mai bun.Sa te lamuresc mai pe intelesu tau iti dau exemple comparative. Uite o masina da? Masini sunt toate, nu poti sa spui ca o Toyota nu-i masina si ca doar mercedesu e masina corect? Deci ambele is masini doar ca una e mai buna ca cealalta, e mai bine facuta, mai stiu eu cum dar are motor are exact aceleasi piese, hai nu exact de la aceiasi fabrica dar fiecare are motoro roti etc.In cazul calculatoarelor e si mai simplu, acelasi procesor care il pune Apple pe un calc deal lor il poti pune si tu, da tu il poti cumpara sil poti pune singur in calculatorul tau, sau daca iti faci tu unu.Nu stiu daca pricepi ce zic. Diferenta intre noi, adica lumea care cumpara piese si isi asambleaza el singur acasa un calculator si astia, firmele care le asambleaza e ca ei au ingineri, fac incercari care componenta cu care se poreiveste mai bine, si ce mai au ei in plus este placa de baza, care este facuta la comanda numai pentru o anumita firma, deci tu nu poti cumpara de nicaeri o placa de baza Apple de la stiu si eu ce mac sau de la Dell sau oricare alt brand.Placile de baza is facute ori la comanda ori in colaborare intre firma X si aia care fabrica placi de baza pricepi? Deci niciodata tu nu vei gasi in magazine placi de baza ce folosesc firmele care vind calculatoare.Aia care fabrica placi de baza fac o sumedenie de placi de modele si pe alea da le poti cumpara din magazin.

Deci conteaza f mult si placa de baza ca pana la urma aia face diferenta intre tine care asamblezi tu un PC si o firma.Asa mas uita ce componente are stiu si eu Apple si mi-as face singur, toata lumea siar face calc acasa cu exact aceleasi piese.Dar placa de baza nu ai de unde o lua.De asta calc lor merg mai bine decat cele facute de tine, de unia acasa.Plus de asta mai e si softu ce trebuie sal cumperi.In sf eu nu sit aici sa dau lectii cum spune baiatu asta, dar ce stiu zic, daca voi vreti sa retineti ceva bine daca nu la fel.Si ce spui tu acolo iWork bla bla? Ma campionule daca ai un calc Apple afla ca nu ai nevoie de nici un iwork nici de ofice nici de nimic, un calc aple vine cu de toate pe el si le updatezi de fiecare data cand ei fac ceva nou.Nu stiu de unde scoti tu povestile astea. Apple daca nu stii are pe calc instalt deja ofice, doar ca nu-i zice office ii zice altfel -Pages cu asta vine si il folosesti exact ca si office de la wind.Une pui ca daca vrei poti lua si ofice de la wind ca Microsoft au facut office pentru Apple, asta daca nu stiai, eu am deja si office de la wind special facut pentru Apple, dar nu il folosesc si ceti pot spune ca office pentru Apple e mult mai frumos cum apare decat cel folosit pe calc cu wind.Si da au facut si astia de la Apple Iwork dar daca am ceva moca Pages care face cam acelasi lucru ce-mi trebuie mie altceva.Chestia e ca au facut Iwork de ce? ca Pages ala nu-i prea colorat e simplu si oamenii sau invatat cu office si probabil le vine mai greu, sau asa stii cum e cand apare ceva nou ti se pare altfel. Unde pui ca Apple are toate alea colorate iconite bla bla si Pages nu prea ii.Nu prea pentru ca e moca de aia.Dar daca am nevoie sa scriu o pagina sa faci ce faci si cu office faci si cu pages.Deci Apple vine cam cu totu moca, acum ca vrei tu mai stiu ce programe pai nu au chiar orice moca, dar in timp le face moca si pe alea.Ma uit si la jocuri sau ces alea din Apple store sau tot felul de timpenii pe care eu nu-s curios, alea is pentru copii multe din ele, da alea le cumperi.Dar cand se invechesc am vazut cas moca. Daca tu treci pe linux e treaba ta fa ce doresti dar trebuie sa imi explici si mie cei ala un PC si cei ala un mac si ce piese folosesc aia la PC si ce piese folosesc astia de la Apple? Eu iti pot demonstra, arata cum doresti tu, ca orice calculator are exact acelasi procesor, aceiasi placa video si asa mai departe.Acelasi hdd sau ssd si ce mai vrei tu. Daca vrei sa iti demonstrez spune, dar vreau sa imi arati tu ce nu este compatibil.

Eu iti iau hardu de ex de la raia ta de calculator cel ai, poate sa fie si antic si iti garantez ca il pun la scula mea noua imac si iti garantez ca functioneaza f bine.Ma crezi sau vrei sa iti desenez? Ok daca ai ceva neclaritati spune ca eu pot sa si desenez astfel ca omu sa priceapa ce zic.Si spune ala baiatu ala ca scriu mult, pai cum vrei frate sa te lamuresc daca iti scriu o fraza zii si tu campionule?laughing vorba aia esti campion eu nu ma pun cu tine eu nu inteleg doar din trun cuvint.Tu aia e, esti campion poti, eu is mai moale sa zic asa.Deci explica si mie mai asa batraneste carei treaba cu PC si piese si macuri si alea alea.Astept

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai copil tembel! Am spus ca laptopurile Apple sunt ultraportabile facute pentru business! Si doar atat!
Placa video si procesorul sunt extrem de slabe in jocuri! Unii vor sa faca gaming pe laptop si pentru asta exista (rog, predator, clevo etc.)

Dovedesti iar cat de tembel esti.

| Tigrrr a răspuns:

Depinde la ce-l folosesti. Editing, P.S ( photoshop), etc. sunt foarte bune, acum depinde si ce laptop iti alegi. Pe unele poti juca si niste jocuri, depinde si modelul laptop-ului.Raspuns-ul meu e : Este foarte bun.

| Elimat a răspuns:

Normal ca sunt bune dar cele mai bune sunt alfa + dar vezi sa nu iei alta marca deoarece s-ar putea sa fie cu Amd
Rezoluție proasta