| GulDan a întrebat:

Ma descurc bine sa desenez pe pc personaje din animeuri si inventate nu stiu daca si alte lucrurii...ca am imaginatie bogata..la ce ma ajuta asta sa castig bani pe viitor?

3 răspunsuri:
| StefanERC a răspuns:

De poti face designer pentru diferite jocuri si asta iti va aduce multi bani

| PatricheToT a răspuns (pentru StefanERC):

Pentru asta trebuie să fie foarte bun și să dețină programe extrem de bune, asta dacă vrea să creeze ceva cu adevărat bun de pe urma căruia îsi va scoate banii. Trebuie să aibă și un monitor calibrat bine, fără el culorile și luminile nu sunt prea bune și nu va mai exista un contrast iar atunci când își va trimite materialele nu vor fi acceptate (presupun că așa va decurge schimbul, nu poți să te deplasezi mereu să îți predai munca și să ți se arate ce este greșit). Probabil mai sunt chestii te vizat în domeniul ăsta și este ceva de muncă și aici, mulți își imaginează că meseriile de genul acesta sunt extrem de simple și iei bani pe mai nimic dar nu este chiar așa, mai ales că, în cazul în care lucrez în plan principal în astfel de domenii, sănătatea trebuie îngrijită de două ori mai mult, dar fiecare meserie are riscurile ei.

| PatricheToT a răspuns:

E bine să știi că în cazul în care vrei să obții un venit din artwork trebuie să muncești mult pentru asta. Dacă nu ai un program bun de desenat îți recomand să descarci unul dintre cele gratis iar pentru început testează câteva să vezi care dintre ele ți se potrivesc și cu care vrei să lucrezi mai mult (dacă poți să faci animații e mult mai bine dar e mai dificil să știi). Este indicat să îți faci propriile personaje, nu cred că poți câștiga ceva dacă munca nu este chiar a ta, aici intervine copyright-ul și ar trebui să te interesezi și aici, sunt multe chestii care trebui respectate. Făcând toate astea poți face un canal de Youtube și să strângi astfel bani.Pentru animații poți folosi melodiile gratuite oferite de Youtube pentru a evita ca videoclipurile să îți fie raportate. Dacă vrei să faci ceva cu Youtube caută cum să setezi contul pentru a primi bani (aici încă mă interesez și eu deci nu mă pot pronunța prea mult, nu vreau să te încurc așa că mai bine cați ceva sigur) și ai nevoie să strângi un anumit număr de vizualizări totale într-un anumit timp ca să primești banii (nu știu dacă la săptămână sau lună).Ai nevoie de timp și nu trebuie să te dai bătut dacă nu iese cum vrei de la început, lucrează în continuare cu asta, progresează, nu este așa ușor cum pare dar merită să încerci.