| Alexandru_8107 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? Problema mea e urmatoarea:pe local disk C am 1, 88GB spatiu liber.Pe local disk D am 63, 7GB spatiu liber.Cum trebuie sa procedez sa am mai mult spatiu liber pe local disk C? Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca exista programe specializate pentru managementul hardurilor(si implicit al partitiilor) Iti recomand sa folosesti "Partition magic 8" sau "Paragon partition manager" cu ele poti sa redimensionezi c-ul luand din spatiul liber de pe d. Iti recomand sa stii ceva engleza, o sa-ti trebuie. Sau daca consideri ca nu te descurci, ai putea sa incerci urmatoarele:click dreapta pe dextop->proprietati->screen saver->power->hibernate->debifezi casuta"enable hibernation". Asa castigi intre 700mb si 1, 5gb. Inca o solutie este sa dai click dreapta pe partitia c, proprietati->si de la tab-ul "general" sa ai dai un "disk cleanup", astepti putin pana scaneaza el c-ul, si apoi dai ok. Iti recomand sa incerci cu ambele metode. Amandoua dau rezultate.

9 răspunsuri:
| UNfriendLY a răspuns:

1) stergi ce nu-ti trebuie din partitia C
2) asta(sa le personalizezi) trebuia sa o faci de cand ai formatat. iti apare acolo sa selectezi cati GB vrei pe o partitie si cat pe cealalta, acu e prea tarziu, dar poti formata, si alegi...

| Floreenofficial a răspuns:

Stergi si dezinstalezi absolut tot din ceea ce nu mai ai nevoie!

| PredatoR a răspuns:

Repartitionezi Hard-diskul cu Partition Magic 7 sau 8! Succes!

| robertosi a răspuns:

Pai ori formatezi discul ori mai stergi acte ceva din el

| AleAnyo a răspuns:

Muta niste fisiere din local disk c in local disk d sau sterge anumite fisiere din local c si o sa ai mai mult spatiu

| RaduPetrisor a răspuns:

Faorte simplu iei muzica filmele, jocurile(le instalezi in d)si le muti in d, apoi iei dela piriform cc cleaner si defraggler si stergi cu cc cleaner cache, temp, history, eu cand am auzit de el acum 2 ani am sters din calculator 2 gb numai de chesti adunate de windows depe net(temp, cache, log, si alte prosti0

| dribbler84 a răspuns:

Trebuie sa copiezi de pe c (selectezi filme sau muzica sau orice altceva in afara de windows cu combinatia de taste: ctrl si c in acelasi timp) in D(ca sa le copiezi si in D trebuie sa deschizi d-ul si sa dai combinatia de taste ctrl si V. Apoi ce ai mutat din c in d stergi din c, sa ramana mai mult spatiu.succes

| aaaadd a răspuns:

Instaleazati TuneUp Utilities si dai sa iti curete pc ca sigur ai o gramada de fisiere aiurea de care habar nu ai si iti ocupa spatiul doar. Ar mai fi inca ceva partitia C de cati gb ti? Fao mai mare si nu mai instala toate chestiile de care nu ai nevoie!

| ramonazaha a răspuns:

Nu se poate decat daca reformatezi hard diskul in totalitate; instalat din nou windows, etc.vei pierde toate datele asa ca asigurate dinainte si copiaza-le pe cd sau un hd extern; un specialist in domeniu te poate ajuta