| Nicuambani10 a întrebat:

Mi-am cumpărat rx580 4gb, înaintea ei am avut un r7 260x 2gb si nu am avut probleme.
Are nevoie de alimentare pe 6 pini si 8 pini.
Sursa mea nu a avut aceste alimentari si i-am luat adaptor de la molex la 6 pini si de la sata la 8 pini.
Placa video consuma maxim 235w pe internet scrie ca e recomandata o sursa de 450w.
Eu am de 550w si m-am jucat si Minecraft cu shader ce ducea placa in 68⁰ 100%, cs go, am (instalat si driverul) am stat si pe Youtube dar cand am intrat pe the forest (setarile la maxim) placa statea tot in 68⁰ 100% si am stat cred ca un minut in joc si mi s-a ars sursa.
M-am uitat la altii si au surse si de 450w cu configurație mai mare decat a mea.
Am i5 4590,8gb ddr3, rx580 4gb.
Vreo recomandare pentru sursa sau daca stiti cum sa conectez altfel adaptoarele pentru a da puterea necesara evitand supraîncălzirea?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce brand si ce model era sursa?
Link catre adaptorul cumparat?

| NLS a răspuns (pentru Nicuambani10):

Sursa aceea avea watii necesari, dar avea doar 17A pe railul de 12V, de unde se alimentează placa video și procesorul.
Din câte știu eu, e nevoie de puțin mai mult (mai mult de 23A).
Iti trimit deseară un link pentru o sursa buna, de calitate, dar spune un buget.
PS: orice sursa ai cumpăra, va avea conectorii necesari, nu mai ai nevoie de adaptoare.

PS2: ești sigur ca n-a luat și placa de baza cu ea?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Uite aici:

https://outervision.com/b/4nyVhT

observi in partea de jos amperajul pe linia de 12V?
E 27A aproape,
doar procesor,
RAM,
placa video RX580,
1 SSD SATA
si un ventilator.

Uita-te acum cat are sursa ta.
17A.

Intelegi de ce s-a ars?

Si mai conteaza brandul.
Fereste-te de Akyga, Delux, Rasurbo, Rhombutech, LC-Power, Sharkoon, etc.
Si de asemenea fereste-te de sursele Gigabyte, sunt si ele destul de proaste (cchiar daca Gigabyte e un nume cu rezonanta on domeniul placilor video si al placilor de baza).

Ca sa iti recomand ceva anume, trebuie sa stiu ce buget ai.
Apoi o sa ma uit la wattaj, amperaj, conectori, brand.

https://www.emag.ro/......priceasc/c

| niiiiy a răspuns:

Salut! Problema ar putea fi ca adaptatoarele pe care le-ai folosit pentru a conecta placa video nu au furnizat suficienta putere, iar acest lucru a dus la supraincalzirea sursei tale. Sursa de 550W ar trebui sa fie suficienta pentru configuratia ta cu placa video RX 580, dar conectarea incorecta sau adaptatoarele de calitate scazuta pot cauza probleme.