| mihairey a întrebat:

Mi-am luat de curand un laptop si are instalat linux si nu pot sa il sa il deschid imi zice ceva de o licenta si de GPL.Stiti cum sa rezolv problema?

1 răspuns:
| ov1d1u a răspuns:

GPL e licenta care acopera software-ul instalat care vine odata cu laptop-ul. De obicei laptop-urile vin preinstalate cu distributii Linux puse acolo de mantuiala, daca vrei sa continui cu Linux pune LinuxMint, daca nu instaleaza Windows. Nu stiu care e faza cu licenta la tine, dar banuiesc ca tot ce trebuie sa faci e sa scrii un yes si sa apesi enter sau sa cauti cum se accepta licenta.