| ChipDE a întrebat:

Mi-am luat in urma cu putin timp un nou Laptop Lenovo G500s si am inca o problema cu el, aceea fiind ca bateria lui se incarca pana la 59% apoi nu se incarca mai departe si imi spune ceva de genul ca nu se incarca. Am incercat si faza cu scos cablul de la el apoi bateria si tot degeaba, Vreo idee? Funda o primeste cine merita.

Răspuns Câştigător
| zambar3tu a răspuns:

Lenovo are un meniu numit "Lenovo Energy Management"
In acest meniu trebuie sa bifezi "Maximum Battery health" si iti va permite sa incarci bateria 100%.
Ca sa accesezi acest meniu:
Control Panel >> Power Options >> Change plan settings >> Change advanced power settings >> Lenovo Energy Management >> Enable Lenovo Energy Management.
Citat de la ei :
"Maximum battery life will limit the charging up to 59% to prolong battery lifespan", de aceea nu incarca decat atat momentan.
Succes.

| ChipDE explică (pentru zambar3tu):

Merci mult, iti meriti funda.

5 răspunsuri:
| Mymiii a răspuns:

Eu iti spun sa iti cumperi o alta baterie sau sa ceri ajutor specializat!

| ChipDE explică (pentru Mymiii):

Cand locuiesti in Germania si iti cumperi un produs din magazin pe bani multi, crede-ma ca raspunsul sa cumperi alta baterie nu e deloc un raspuns bun si nici macar in Romania nu se intampla ca un produs nou sa aiba ceva stricat. Daca nu te pricepi, nu raspunde, doar sa iti faci acumulezi raspunsuri. Multumesc pentru intelegere.

| Mymiii a răspuns (pentru ChipDE):

Nu stiam ca te-as putea deranja cu raspunsul meu! Si eu am avut probleme cu laptopul si cineva( care spunea ca se pricepe) mi-a spus sa schimb bateria...Nici nu m-am mai interesat caci mi-am cumparat altul!

| ChipDE explică (pentru Mymiii):

Nu m-a deranjat, am mentionat ca era nou tongue