| CRISTINA2341 a întrebat:

Nu reusesc sa bootez pe cd&dvd, când pun drive priority 1 pe cd&dvd, bag cd dau restart, dau f12, întru si îmi da doar windows boot manager si nici o alta alegere, ce pot sa fac? Dau funda☺

13 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Dezactiveaza secure boot in BIOS

| CRISTINA2341 explică (pentru gelu1970):

Am facut si asta, tot nu merge

| CRISTINA2341 explică (pentru gelu1970):

Nu merge, am incercat

| gelu1970 a răspuns:

Ce laptop ai?
ce windows folosesti?

| CRISTINA2341 explică (pentru gelu1970):

Acer aspire xc-603, win10

| gelu1970 a răspuns (pentru CRISTINA2341):

Buna Cristina. scuze ca am intarziat sa raspund.
daca pc vine cu w10 inclus, probabil licenta oem, de ce vrei sa bootezi cu un alt disc de windows?
w10 are in optiunile sale recuperarea sistemului.

| CRISTINA2341 explică (pentru gelu1970):

Win10 îmi dă eroarea 0xc000000f,si au trecut deja 30 de zile

| gelu1970 a răspuns (pentru CRISTINA2341):

Cristina, ca ultima alternativa scoti hdd si il conectezi ca si hdd extern in alt pc si il formatezi. inainte probeaza totusi acesti pasi:
intra in bios, nu in boot manager
dezactiveaza security boot si optiunea uefi daca le ai
in optiuni de boot cu f5-f6 pui dvd drive pe primul loc
apoi tastezi F10 ca sa salvezi schimburile facut in bios
dai enter
o sa restarteze si daca ai dvd in unitatea optica ar trebui sa booteze
fii sigura ca dvd e bine facut. daca nu e o imagine iso sau nu l-ai facut bine nu o sa booteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur e bootabil discul? Încearcă alt disc. Dar din windows boot manager, nu poți selecta nimic?

| CRISTINA2341 explică (pentru anonim_4396):

Chiar nimic, pc ii Acer aspire xc-603

| anonim_4396 a răspuns (pentru CRISTINA2341):

Încearcă și cu un stick bootabil, poate îl recunoaște pe ăla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este mai complicata decat pare, pentru ca si pe google incercand sa caut informatii referitoare la vreun bug al acestui laptop observ foarte multe probleme.
Nu iti pot da detalii referitoare la cum sa rezolvi problema, pentru ca sunt multe si nu stiu cat de bine stii sa lucrezi cu windows-ul, bios, si etc. Asa ca sfatul meu bun pentru tine este sa il duci la un service specializat in calculatoare, presupun 80% ca vor stii sa ti-l faca. Sunt mult prea multe detalii de dat, si este greu!