| Culturism69 a întrebat:

Nu stiu ce are laptopul de cateva zile se tot restarteaza si anume.
Laptop Asus K53S, Placa Video 2 Gb ( Nvidia GeForce 610M), Procesor Intel-Core i3, 4GB Ram.
Ideea e ca stau linistit pe el, se restarteaza dintr-o data, apare ecranul albastru complet si o gramada de scris pe el ( Scrie niste porcarii in engleza )
Ceva de genu : The windows problem, pentru siguranta pc-ului... hardware... nu pot retine tot, e full ecranu de scris.
Asteapta sa, se incarce pana la 100 % si porneste din nou, normal fara sa i se fi intamplat nimic. Parca se aude si un carait.
Se poate sa fie cand se supraincalzeste ( mi-a spus cineva ) thinking ( daca da, care ar fi solutia.)
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Poate fi vorba de hard, dacă ai fi reținut ce spunea acel ecran albastru am fi știut mai cu exactitate despre ce este vorba spune ceva de cycle error sau ntfs?
Dacă se supraîncălzea se oprea nu se reseta e o diferență.

| Culturism69 explică (pentru Azµre):

Nu pot citi pentru ca, dupa cum spuneam are loc acel proces de incarcare ( nu stiu de ce ) si cand ajunge la 100 %, porneste din nou laptopul normal.
O sa incerc sa ma uit next time sa vad daca zice ceva de 'cycle error''

15 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Fii atent poți rezolva problema ca să vezi ce scrie dând click dreapta pe my computer te duci la system protection la advanced la start up and recovery și dai settings și debifezi automatic restart și apoi când ți-o da eroarea o să poți citi ce scrie.

| Culturism69 explică (pentru Azµre):

Am reusit sa-i fac o poza ( Cu telu ) nu chiar buna, ca nu am prins chiar tot dar poate iti dai seama :
A problem has been detected and windows has been shut down a prevent damage to you`r computer.
If this is the first time you`ve seen this stop error screen.
...restart your computer.If this screen apperas again, follow ....these steps :
Run a sistem diagnostic utility supplied by your hardware a manufaction.
In particular, run a memory check, and check or faulty or mismatched.
Try changing video adapters.
Disable or remve any newly installed hardware and drivers, Disable or...remore or components, restart your computer pres F8 to select Advanced Start up Options, and then select Safe Mode.
Collecting data for crash dump.Initilizing disk for crash dump.
beginind dump of psihycla memory.
Pumping psihicyal memory to disk : 50, 60, 70.100 %
Iarta-mi ortografia, dar m-am grabit sa nu-si mai dea iar restart. poate iti poti da seama cat de cat. nu mai stiu ce sa-i fac.

| Azµre a răspuns (pentru Culturism69):

Fă altceva încearcă să îi dai un system restore și vezi dacă îți mai face figura.
Ce windows ai?

| Culturism69 explică (pentru Azµre):

Windows 7 ultimate.
Si cum se da System Restore?laughing Pe unde intru, etc.
Sunt la pamant cu IT.

| Azµre a răspuns (pentru Culturism69):

Pff ca să te scap de toți pașii deschide start și la run scrie:
rstrui.exe
apoi îți va apărea o fereastră apeși pe system restore, dai next, și apoi alegi din listă un punct de restaurare și next next next.

| Culturism69 explică (pentru Azµre):

Am cautat pe net la intamplae si am gasit exact eroarea :
http://dan-blog.ro/ecran-albastru-windows.html
Putin mai jos e poza. Exact aia o am si eu.

| Azµre a răspuns (pentru Culturism69):

Bun, singura variantă spune-mi hdd-ul tău este partitionat? trebuie să reinstalezi windowsul după ce dai un format și vezi dacă mai face figuri... sau nu știi să instalezi

| Culturism69 explică (pentru Azµre):

Deci am avut problema asta acum 3 zile cred ca dupa ce am instalat anumite jocuri : FarCry 3, Euro Truck Simulator 2, Assassin`s Creed 3, Black Ops 2 etc..Astazi mi-a reinstalat windowsul un prieten si vad ca iarasi da eroarea ( deci nu cred ca din cauza windowsului ) Inainte aveam tot windows 7 ultimate.
Acum i-am dat system restore, sa vad daca mai face figuri.
Iti multumesc mult pentru tot ajutorul.

| Azµre a răspuns (pentru Culturism69):

N-ai pentru ce, ar trebui repartiționat șters tot de pe el și refăcute alte partiții s-ar putea să fie un bad pe hdd și de aceea dar tot odată pot fi probleme cu driverele. De unde ai instalat driverele? De pe site-ul oficial sau din altă parte?

| Culturism69 explică (pentru Azµre):

Am DVD-uri de cand am cumparat laptopul ( acum 1 an ). Mi le-a dat odata cu laptopul, deci Drivere Oficiale.
Vad ca iar s-a restartat dupa acest system restore x(
Trebuie sa vad ce sa-i mai fac ca deja devine stresant.

| Azµre a răspuns (pentru Culturism69):

I-a driverele de pe site-ul producătorului, alea sunt deja trecute sunt vechi.

| Culturism69 explică (pentru Azµre):

Am gasit site-ul producatorului, problema e ca sunt 3 prostii aici si nu vad unde drivere. ( Nu sunt, de fapt. )
http://support.asus.com/download/options.aspx?SLanguage=en

| Azµre a răspuns (pentru Culturism69):

Spune-mi ce model de laptop ai scrie pe spatele lui.

| Culturism69 explică (pentru Azµre):

Laptop ASUS K53S
Exact asta :
http://www.google.ro/......tp?/imgres