| anonim_4396 a întrebat:

O mica intrebare : pot cumva sa maresc memoria RAM de la pc fara sa il desfac? adica direct pe PC

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa maresti memoria computerului si folosind un stick de memorie: http://bisofficiallan.com/2012/03/05/mareste-ram-ul-cu-readyboost/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramul se mareste fizic si alta modalitate decat sa schimbi placuta sau sa adaugi una nu exista. Treaba cu stick ul nu e chiar cea mai performanta solutie

| stlucian a răspuns:

Asa :

http://pctroubleshooting.ro/......limentara/

daca folosesti Win 7, 8 sau Vista

| al3xander a răspuns:

Singura optiune este "ReadyBoost", o tehnologie care foloseste un stick USB pe post de memorie RAM, insa gandeste-te ca RAM-ul are o viteza de scriere/citire de 3-4 Gbps iar un stick sa zicem ca jaunge la 14 MBps. ar putea creste performanta prin USB 3.0
uite mai multe detalii aici, pe site-ul de la Microsoft http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows7/products/features/readyboost
PS: cea mai buna metoda ramane tot cea cu adaugarea sau schimbarea placutelor de RAM

| Danzell a răspuns:

N-ai cum. memoria RAM poate fi modificata doar fizic, schimband placutele cu unele de capacitate mai mare.

ce poti sa faci din calculator e sa optimizezi memoria RAM.
poti folosi programe gen CleanMem, sau Free Ram XP

| Danzell a răspuns (pentru Danzell):

Ar mai fi ceva dar merge doar in windows 7 insa personal nu recomand.
Poti folosi stickul USB pe post de memorie cache prin ReadyBoost.
Intra in proprietatile stuck-ului si ai acolo tabul ReadyBoost. restul e simplu.

ReadyBoost insa nu iti mareste memoria ram. ci doar creste viteza de acces la anumite chestii.

| IoanIstrate a răspuns (pentru Danzell):

Poti sa maresti memoria ram dar adaugi ram virtual https://www.youtube.com/watch?v=rUxnveX-93E

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iti doresti ceva destul de mult si te concentrezi foarte tare, orice e posibil... cu exceptia "maririi" memoriei RAM de la pc direct pe pc!

| bistrita1984 a răspuns:

Ce te opreste sa nu-l desfaci? Memoria ram se mareste cand scoti placa ram actuala si bagi alta mai mare de putere

| BoggyP a răspuns:

E imposibil..trebuie sa il desfaci..sa cumperi alte placate cu memorie mai multa.

| alexstb a răspuns:

Nu, nu poti sa o maresti fara sa desfaciwinking

| georgiocool a răspuns:

Nu poti sa maresti memoria ram fara sa umbli in el oricum nu este foarte greu sa adaugi sau sa inlocuiesti placuta ram.

| AndreiEOG a răspuns:

Acest tutorial e foarte bun iti sugerez sa incerci! https://www.youtube.com/watch?v=ltOZ6Pe2oRU Succes! l-am incercat si eu si mi-a mers.