| Salut2023 a întrebat:

(Ofer funda) Salutari! VA ROG AJUTATI-MA CU UN SFAT! Folosesc un fisier.DLL, iar respectiv-ul program, ruleaza doar daca accesezi un link afiliat une-i reclame, insa, acel programel, este abandonat din 2014, si are o protectie pe fisierul dll, daca nu detecteaza ca intri pe pagina respectiva, se inchide procesul de pe care rulezi DLL-ul, mai exact totul se intampla asa, rulez DLL-ul, folosind.mix, execut programul de start, se injecteaza automat in clientul programului, apoi se deschide programul de care am nevoie, apoi detecteaza ca acel link nu poate fi accesat, deoarece pagina web este inexistenta acum, apoi ori ca dai ok la eroare ori ca ignori, se inchide automat procesele, tin sa mentionez ca acel dll a fost functional candva. ce pot face in situatia data sa elimin acea securitate de pe DLL?! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NarcisCorneliu a răspuns:

Iti recomand sa analizezi fisierul respectiv in programare de dezasamblare, exemplu: DnSpy. De vreme ce ai specificat ca nu a mai fost actualizat din 2014, asta indica faptul ca creatorii nu mai sunt interesati, iar posibilitatea de a exista o potentiala securitate este aproape inexistenta. Si chiar daca ar exista, nu ar reprezenta un hop considerabil, maxim o criptare simpla sau o redenumire a elementelor, in engleza numita "obfuscation".

1 răspuns:
| NarcisCorneliu a răspuns:

Programe*.