| kryOwEEd a întrebat:

Pentru Gaming..care ar fi mai bun, in general...AMD sau Intel?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Oh, da, iubesc intrebarile astea, si mai ales idiotii care sar cu "AMD, desigur" sau "Intel, logic". Despre ce buget discutam? Uneori iesi la AMD mai bine la capitolul procesor, dar ai de bagat in racire si placa de baza ca sa ai un sistem stabil pentru incarcare mare.
P.S. Pentru AMDiots, luati voi si uitati-va la benchmarkuri de-alea in care si un FX-8300 cu mama overclockului si-o ia de la un i3 6100...

| Evolution a răspuns:

AMD-ul e mai bun in gaming deoarece ii poti face usor overclock si te poti juca cu frecventele si e mai bun la pret/performanta.
Intel e mai rezistent, foarte greu se arde dar in schimb ofera stabilitate.

| doctorandus a răspuns:

Daca jocurile ar folosi 6 sau 8 nuclee, ar fi mai bun AMD decat Intel. Dar deoarece jocurile folosesc in general doua nuclee, e mai bun Intel.

| peperonies a răspuns:

Intel.

| Eastwood a răspuns:

AMD clar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce model... In general Intel de la i5 seria 3000 in sus rupe tot. Deci Intel!

| IonutzMariusz a răspuns:

La ce?
Ca procesor eu recomand INTEL, într-adevăr sunt ceva mai scumpe ca AMD dar se vede.
Am avut 3 experiențe neplăcute cu AMD și aci vorbim de procesoare Quad-Core era O.C la 4500Mhz și Six-Core care la un simplu joc Sleeping Dogs era o sacadare continuă și aveam 2 plăci video din seria 6500 AMD 8GB RAM 1600Mhz și jocul era pe detalii Medii.
Pe un INTEL G3258-K urcat la 4200Mhz cu o integrată INTEL 4400 O.C 1600Mhz și 8Gb RAM 1600Mhz Sleeping Dogs rulează excelent pe High, Umbre Medii iar AA 4X.
Poți căuta pe internet teste CPU AMD Seria X vs CPU INTEL Seria X și vei vedea.

| kanechy a răspuns:

AMD- ul logic

| sautean14 a răspuns:

Amd

| piticull a răspuns:

AMD e bun pentru catva timp, iti recomand Intel.
https://www.youtube.com/watch?v=jV2Voo5h3eU

Dece zic asta? Fratele meu are AMD FX 6100 si ii mergea Battelfield 4 in 50 fps... care mie pe Intel imi merge in 70-80.

| stefanq10 a răspuns:

Intel