| Avataruls a întrebat:

Placa video Asus GeForce GTX 750 Silent 2gb DDR5 128-bit trebuie sa am neaparat soket 1151 la placa de baza ca sa functioneze?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Placile video nu au treaba cu socketul procesorului.
Pentru a functiona la capacitate maxima, trebuie sa ai slot PCIex 3.0, dar daca ai o placa de baza mai veche cu 2.0, merge si infipta si in acela, sunt "backwards compatible", si vei avea o latime de banda mai mica.
***Orice placa de baza mai noua de 2013 are PCIex 3.0.

1 răspuns:
| Andreivladcarnatu22 a răspuns:

Salut! Soketul 1151 este pentru procesor, nu pentru placa video.
Ca placa video sa functioneze la capacitatea ei maxima trebuie sa aiba slot PCI Express x16 3.0.