| 5IrOK a întrebat:

Pot incarca Samsung galaxy tab 2 in Romania cu incarcator din us?
Pe incarcator scrie 125-240 dar pe chestia aia cu mufitele de priza scrie 125v
Va rlg raspundeti doar care stiti sigur ca merge sau ati incercat

Răspuns Câştigător
| Tops a răspuns:

thinking de ce nu?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu! Rişti să buşeşti pe lângă alimentator şi tableta.
Reţeaua de curent naţională în Statele Unite este de 110 - 127 V. Deci cam jumătate din tensiunea din reţeaua noastră naţională.

| 5IrOK explică (pentru Arthur):

Nu te cred am pus si merge excelent nici nu se incalzeste
mai documenteaza-te...

| Arthur a răspuns:

Funcţionează prietene că doar nu are picioare să meargă! Sunt şi documentat si poţi să mă şi crezi. Dacă : " us " -ul tău înseamnă United States în această zonă : in SUA si Canada tensiunea retelei este de 120 v 60 Hz, la fel şi în America Centrală.
Ai aici un tabel : http://ro.scribd.com/doc/89302775/4/Pregătirea-acumulatorului "
Dacă cauţi găseşti în mai multe locuri aceleaşi date.
Toţi cei care au avut diferite aparate produse în America şi au încercat să le cupleze la reţeaua de 220 V au reuşit să le facă praf.
Am încercat să-ţi dau un răspuns util dar nu e nevoie să-l bagi în seamă.
Dacă vrei să vezi practic câtă dreptate am, sunt unele surse pentru PC care au comutator 220V - 127V. Ai încercat să muţi de pe 220V pe 127V să vezi ce se întâmplă?
Alimentatorul tău este probabil universal ( dar nu pentru America unde ar avea probleme la 110V ) şi ce scrie pe capac 125V-240V se încadrează cu acel 125V de lângă cablul de reţea.
Dar eu personal nu am încredere în surse cu o aşa plajă largă de tensiuni de intrare.